Լավրովն ԱՄՆ-ին մեղադրում է Իրանի նկատմամբ տնտեսական ճնշումների համար
Իրանում անհանգիստ իրավիճակը շատ բանով Վաշինգտոնի քաղաքականության հետևանք է, որը փորձում է տնտեսապես խեղդել երկիրը։ Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը՝ ելույթ ունենալով «Միջերկրածովյան երկխոսություններ» միջազգային համաժողովում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Այս բոլոր երևույթների արմատը բնակչության տնտեսական վիճակն է, իրերի դրությամբ անբավարարությունը, լավ կյանքի ձգտումը։ Կառավարությունները պետք է արձագանքեն սրան, սակայն փորձել բնական երևույթների ալիքի վրա աշխարհաքաղաքականություն անել, ես համարում եմ անպատասխանատու և հակաարդյունավետ։ Իրանում շատ լուրջ խնդիրներ կան, նաև այն պատճառով, որ ամերիկացիները բացարձակ անօրինական պատժամիջոցներ են սահմանել այդ երկրի հանդեպ, դուրս են եկել իրանական միջուկային գործարքի պայմանագրից, իսկ մյուսներին ստիպում են այն կատարել»,- ասել է նա։
Նախարարը հավելել է, որ այս սխեման ԱՄՆ-ի կողմից առաջին անգամ չի կիրառվում։ «Եթե ամերիկյան մտադրությունն այն է, որ վատացնի Իրանի տնտեսական վիճակը և խթանի ժողովրդի դժգոհությունը, ապա նման մտադրություն մենք դիտարկում ենք նաև Վենեսուելայի հանդեպ»,- նշել է Լավրովը։
Նոյեմբերի 15-ից Իրանում ուժի մեջ է մտել բենզինի գների բարձրացումը մինչև 30 000 ռիալ (մոտ $0,2)՝ 1 լիտրի համար, ինչը փաստորեն նշանակում է վառելիքի գնի եռակի աճ։ Այդ որոշումից հետո երկրի մի շարք քաղաքներում բողոքի ցույցեր են տեղի ունեցել, որոնք վերաճել են ոստիկանության հետ բախումների։ Ցուցարարները հարյուր բնակավայրերում հրդեհել են բանկերը և ավտոլցակայանները։

Лавров считает ситуацию в Иране следствием экономического давления США
Неспокойная ситуация в Иране во многом стала следствием политики Вашингтона, который пытается удушить страну экономически. Об этом заявил в пятницу министр иностранных дел России Сергей Лавров, выступая на сессии международной конференции "Средиземноморские диалоги", передает ТАСС.
"Корень всех этих явлений - социально-экономическое положение населения, неудовлетворенность состоянием дел, стремлением к лучшей жизни. Правительства должны реагировать на это, но пытаться на волне этих естественных проявлений делать геополитику - я считаю безответственным и контрпродуктивным. В Иране проблемы очень серьезные, в том числе из-за того, что американцы совершенно противоправно ввели санкции в адрес этой страны, вышли из договоренности - иранской ядерной сделки, а остальных заставляют ее выполнять", - сказал он.
Министр добавил, что эта схема применяется США не первый раз. "Если американский замысел заключается в том, чтобы удушить Иран экономически и стимулировать недовольство народа, то такой же замысел мы наблюдаем в отношении Венесуэлы. Это уже паттерн, образ действий достаточно одинаковый", - отметил Лавров.
15 ноября в Иране вступило в силу правительственное распоряжение о повышении цен на бензин до 30 тыс. риалов (около $0,2) за литр, что фактически означает трехкратный рост стоимости топлива. После этого решения в ряде городов страны прошли акции протеста, переросшие в столкновения с полицией. Манифестанты поджигали офисы банков и автозаправки. Беспорядки были зафиксированы в сотне населенных пунктов.