Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր Գյումրիում այցելել է «Մոր և մանկան ավստրիական հիվանդանոց»։ Նախագահը շրջել է հիվանդանոցում, զրուցել բուժաշխատողների հետ։ Բարձր գնահատելով նրանց աշխատանքը՝ նախագահը նշել է, որ երեխաների բժիշկ լինելն ամենապատվաբերն է աշխարհում։
Վերածնվող Գյումրիում այս գիշեր լույս աշխարհ են եկել չորս փոքրիկներ. նախագահ Սարգսյանը նվերներ է հանձնել նորածինների ծնողներին, շնորհավորել նրանց և մաղթել, որ մանուկներն ուրախություն բերեն իրենց ծնողներին, ընտանիքներին ու Գյումրիին։
Հանրապետության նախագահը ծանոթացել է այս հիվանդանոցում աշխատող երիտասարդ բժիշկ-մանկաբարձ Արմեն Մկրտչյանի հետ, որը մեկնել էր Սուդան՝ փոխարինելու «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության մրցանակակիր, բժիշկ Թոմ Քաթինային: Նախագահը ողջունել է նրա մարդասիրական գործունեությունը։
Գյումրիի Ավստրիական հիվանդանոցը գործում է 1991թվականից՝ Ավստրիայի Հանրապետության կողմից տրամադրված միջոցներով: 2006 թվականից այստեղ կատարվում են տարբեր վիրահատություններ, գործում է վերակենդանացման-նեոնատոլոգիայի բաժանմունքը՝ հագեցած ժամանակակից և նորարարական տեխնոլոգիաներով:

Президент Армении посетил больницу Матери и ребенка (видео)
Президент Республики Армен Саркисян сегодня в Гюмри посетил австрийскую больницу Матери и ребёнка. Президент прошелся по больнице, побеседовал с медицинским персоналом. Высоко оценивая их труд, президент отметил, что быть детским доктором – самое почетное в мире.
В возрождающемся Гюмри этой ночью родились четверо детей. Президент Саркисян вручил подарки родителям новорожденных, поздравил их и пожелал, чтобы малыши принесли радость своим родителям, семьям и Гюмри.
Президент Республики познакомился также с работающим в этой больнице молодым врачом акушером Арменом Мкртчяном, который ездил в Судан, чтобы там замещать врача Тома Катину на время его отсутствия в связи с получением премии присуждённой ему в рамках гуманитарной инициативы "Аврора". Президент приветствовал его гуманитарную деятельность.
Австрийская больница в Гюмри действует с 1991 года на средства, выделенные со стороны Австрийской Республики. С 2006 года здесь проводятся различные хирургические операции, действует отделение реанимационной неонатологии, оснащённое современными и инновационными технологиями.