Երեկ Սոչիում Ռուսաստանի և Բելառուսի նախագահների 5 ժամից ավել տևած բանակցությունների արդյունքում Ռուսաստանի և Բելառուսի դիրքորոշումները գազի և նավթի հարցում հաջողվել է զգալիորեն մոտեցնել։ Այդ մասին, Interfax-ին ասել է ՌԴ տնտեսական զարգացման հարցերով նախարար Մաքսիմ Օրեշկինը։
Նրա խոսքերով, ձեռք բերված պայմանավորվածությունները երկուշաբթի օրը կփոխանցվեն փորձագետներին՝ դրանց դետալները մշակելու և ճանապարհային քարտեզի վերածելու համար։
Օրեշկինը նշել է, որ մինչ նախագահների հանդիպումը վիճահարույց հարցերն արդեն իսկ շատ քիչ էին, իսկ բանակցություններից հետո էլ ավելի քչացան։
Դաշնային պետության շրջանակներում ինտեգրացիայի խորացման շուրջ բանակցությունները 5 ժամից ավել են տևել։ Հաջորդ հանդիպումը կայանալու է Սանկտ Պետերբուրգում դեկտեմբերի 20-ին։

Путин Лукашенко сблизили позиции по вопросам нефти и газа
Россия и Беларусь серьезно сблизили позиции по вопросам нефти и газа на переговорах президентов двух стран Владимира Путина и Александра Лукашенко. Об этом сообщил министр экономического развития  РФ Максим Орешкин, передает Interfax.
По его словам с понедельника на экспертном уровне начнется детальная проработка тех указаний, которые были получены в ходе переговоров, "для того, чтобы сформулировать и погрузить в дорожные карты".
По его словам, перед переговорами президентов и премьер-министров России и Беларуси оставалось небольшое количество спорных вопросов. После переговоров их стало еще меньше.
Переговоры президентов по перспективам углубления интеграции в рамках Союзного государства продлились более пяти часов. В следующий раз Путин и Лукашенко 20 декабря встретятся в Санкт-Петербурге.