Բարձրաստիճան պաշտոնյաների աշխատավարձը բարձրացվել է խղճի խայթ չունենալու պատճառով
Հայաստանում նախարարների, փոխնախարարների, բարձրաստիճան պաշտոնյաների աշխատավարձ-վճարումների բարձրացումը չի արվել կոռուպցիան կանխարգելելու իմաստով:  «Կոռուպցիայի դեմ պայքարը՝ հանուն կայուն զարգացման նպատակների» թեմայով փորձագիտական քննարկմանն ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ խոսելով իր այդ որոշման մասին: Այս մասին հայտնում է Panorama.am-ը:
«Մեկնաբանությունը եղավ այն, որ սա նաև պայքար է կոռուպցիայի դեմ, կամ կոռուպցիայի կանխարգելման նպատակ ունի: Իրականում բովանդակային առումով դա սխալ չէ, բայց ուզում եմ ավելի հստակեցնել: Դա արվել է ոչ թե  կոռուպցիան կանխարգելելու իմաստով, որովհետև  կոռուպցիոները  մեկուկես միլիոն դրամով, ինչպես նաև մեր փորձը ցույց է տալիս, չի բավարարվելու: Դա արվել է բոլորովին ուրիշ իմաստով: Երբ որ հնարավոր այդպիսի մարդկանց կոռուպցիոն գործերի մեջ ներքաշված լինելու համար ձերբակալենք, կալանավորենք, դատապարտենք,  այդ ժամանակ խղճի խայթ չունենանք ընդհանրապես, չասնեք, որ այս մարդուն այնքան քիչ ենք վճարել, որ նրան ուրիշ տարբերակ չենք թողել, քան գնալ տարբեր կոռուպցիոն  գործարքներ փնտրել»,- մանրամասնեց վարչապետը:
Նա նշեց, որ, իհարկե, սա չի կարող արդարացում լինել, բայց կոռուպցիայի դեմ պայքարի առումով կարևոր բաղադրիչ է  բարոյահոգեբանական  առումով:
«Ուզում եմ ասել, որ այդ որոշումն արդարացված եմ համարում հենց այս տրամաբանությամբ, որ մենք խղճի խայթ չունենանք, մեղավորության զգացում չունենանք բոլոր այն պաշտոնյաների նկատմամբ, ովքեր կներքաշվեն կոռուպցիոն գործերի մեջ, առաջ կգա  դրա համար օրենքով սահմանված պատասխանատվության ենթարկելը»,- ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Խոսելով ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանին առաջադրված մեղադրանքի մասին, նա նշեց.  «Ինձ զարմացրեցին որոշ արձագանքներ, երբ ասում են, որ  զավշետ է Սերժ Սարգսյանին 400 միլիոն դրամի չարաշահման համար մեղադրանք  առաջադրելը: Հասկանում եմ, որ Հայաստանում կան մարդիկ, որոնք կառուպցիայի դեմ պայքարը պատկերացնում են ինչպես, ասենք,  համերգ հեռուստադիտողների   հայտերով կամ կառավարության կամ վարչապետի կողմից հայտ է ներկայացվում՝ խնդրում եմ մի քրեական գործ Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ 400 միլիոն դրամի սահմաններում և այս տրամաբանությամբ բխում է հաջորդ հարցը՝ ինչո՞ւ ես պատվիրել 400 միլիոնանոց, ոչ թե ասենք 4-միլիարդ դոլարանոց գործ։ Իմիջիայլոց կոռուպցիոն մտածողությունը և կոռուպցիայի  դեմ պայքարի այս ընկալումը մեկը մյուսի շարունակությունն է։ Այսինքն, ըստ էության, գործ ունենք նույն ծագման հետ՝ ինչպես է ընկալվում կոռուպցիայի դեմ պայքարը և ինչպես է ընկալվում կոռուպցիայի դեմ պայքարի անհրաժեշտությունը»:
Վարչապետն անդրադարձավ նաև Ազգային ժողովում  օրեր առաջ արված իր այն հայտարարությանը, որ ինքը պետբյուջեից ոչ մի կոպեկ չի գողանում:
«Այդ հայտարարությունից հետո զգացի, որ որոշակի դիսկոմֆորտ ունեմ այդ հայտարարության հետ։ Հասկացա, որ այդ հայտարարությունը կիսատության որոշակի էլեմենտ ունի և, այսօրվա առիթն օգտագործելով, ուզում եմ լրացնել այդ հայտարարությունը, որ այո, ես պետբյուջեից ոչ մի կոպեկ, ոչ մի լումա չեմ գողանում, բայց գիտեմ նաև, որ, ցավոք սրտի, Հայաստանի պետական բյուջեի միջոցները 100 տոկոս արդյունավետությամբ չեն ծախսվում։ Սա շատ կարևոր արձանագրում է այս հայտարարությունն ամբողջացնելու համար, ներառյալ նաև վարչապետի գործունեության հետ կապված պետական ծախսերը ես չեմ կարող 100 տոկոս արդյունավետ համարել։ Բայց ուզում եմ ասել, որ դա նույնպես անձամբ իմ օրակարգի հարց է։ Ուզում եմ խոստովանել նաև, որ այն միշտ իմ օրակարգում է եղել, բայց միշտ չէ, որ ես դրանով զբաղվել եմ բավարար ինտենսիվությամբ։  Բայց հիմա, քանի որ ասել եմ  մեր գործերը բավականին լավ են, ավելի շատ օրակարգ սպասարկելու հնարավորություն է առաջացել,  ուզում եմ Հայաստանի քաղաքացիներին ասել, որ ընդհուպ 1000 դրամի մակարդակով պետական ծախսերի արդյունավետության հասնելը մեր ամենօրյա օրակարգի հարց է այլևս և հետևողականորեն  գնալու ենք այդ ճանապարհով»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

Премьер Армении рассказал, почему должностным лицам повысили зарплаты
Повышение зарплат-премий министрам, заместителям министров, высокопоставленным должностным лицам в Армении не совершалось с точки зрения борьбы с коррупцией. Как передает Panorama.am, об этом заявил премьер-министр РА Никол Пашинян на экспертном обсуждении на тему "Борьба с коррупцией во имя целей устойчивого развития".
"Озвучивались также такие комментарии, что это также является борьбой против коррупции, или преследует цель предотвращения коррупции. На самом деле в содержательном плане это не ошибка, но хотелось бы пояснить. Это делается не с точки зрения предотвращения коррупции, поскольку коррупционер, как показал наш опыт, не ограничится 1,5 миллионами драмов. Это было сделано абсолютно в другом смысле. Когда мы задержим, арестуем, осудим таких людей в участии в коррупционных деяниях, то тогда нас не будет мучить совесть, мы не будем говорить, что, это произошло из-за того, что мы платили этому человеку мало, и ему не оставалось ничего, кроме как пойти на различные коррупционные сделки", – пояснил глава правительства.
Он отметил, что, конечно, это не может стать оправданием, но является важной составляющей в процессе борьбы с коррупцией с морально-психологической точки зрения.
"Хочу отметить, что данное решение считаю оправданным именно в рамках той логики, что у нас не возникнет чувство вины перед теми должностными лицами, которые будут вовлечены в коррупционные дела, на первый план выйдет вопрос привлечения его к ответственности в установленном законом порядке", – подчеркнул Никол Пашинян.
Обратившись к выдвинутому третьему президенту Армении Сержу Саргсяну обвинению, он отметил: "Меня удивили некоторые отклики, согласно которым, мол смехотворно, что Сержу Саргсяну предъявлено обвинение в злоупотреблении 400 млн драмов. Понимаю, что в Армении есть люди, которые представляют борьбу с коррупцией как "концерт по заявкам телезрителей", когда правительство или премьер подают заявку с просьбой возбудить одно уголовное дело в отношении Сержа Саргсяна в пределах 400 млн. драмов, и здесь возникает вопрос, почему дело заказали на 400 млн драмов, а не, скажем, на 4 млрд. драмов? Между прочим, менталитет коррупционера и коррупционное восприятие являются продолжением другу друга. Иными словами, по сути, мы имеем дело с одним и тем же происхождением, как воспринимается борьба с коррупцией и как воспринимается необходимость борьбы с коррупцией".
Премьер-министр обратился также к сделанному им в Национальном Собрании Армении днями ранее заявлению, что он не крадет у государства ни копейки.
"После этого заявления я почувствовал определенный дискомфорт в связи с этим заявлением. Понял, то заявление содержит  определенный элемент неполноценности, и, пользуясь случаем, хочу дополнить это заявление, что да, из госбюджета не краду ни копейки, но знаю также, что, к сожалению, средства государственного бюджета расходуются не на 100% эффективно.
Это очень важная констатация для обобщения заявления, включая государственные расходы, связанные с деятельностью премьер-министра, не могу считать 100% эффективными. Но хочу сказать, что этот вопрос находится в моей личной повестке.  Хотел бы также признаться, что это всегда было в моей повестке дня, но не всегда я занимался данным вопросом с достаточной интенсивностью. Но сейчас, поскольку я сказал, что наши дела идут хорошо, мы получили больше возможностей обслуживать повестку, хочу сказать гражданам Армении, что достижение эффективности государственных расходов на уровне даже 1000 драмов отныне является вопросом нашей каждодневной повестки, и мы последовательно пойдем по этому пути".