Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավարին
Դեկտեմբերի 10-ին ՀՀ գերիների, պատանդների և անհայտ կորած անձանց հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավար տիկին Քլեր Մեյթրոի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ադրբեջանական կողմում անազատության մեջ գտնվող ՀՀ քաղաքացիներ Արայիկ Ղազարյանի և Կարեն Ղազարյանի ճակատագրերը, կարևորվել է Երևանում և Բաքվում Կարմիր Խաչի գրասենյակների համակարգված գործունեությունը՝ նրանց համար կանոնավոր տեսակցությունների և ընտանիքների հետ նամակագրության հնարավորությունների ապահովման նպատակով:
Դավիթ Տոնոյանն ընդգծել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հետ փոխգործակցության և համատեղ ջանքերի նշանակությունը՝ ՀՀ քաղաքացիների անազատության մեջ գտնվելու խնդրի վերջնական հանգուցալուծման և նրանց շուտափույթ հայրենադարձման ուղղությամբ:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության արդյունքում անհայտ կորած անձանց ճակատագրերը պարզելուն ուղղված հարցեր, ՀՀ գերիների, պատանդների, անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի և ԿԽՄԿ-ի միջև աշխատանքների համակարգմանն առնչվող այլ խնդիրներ:

Давид Тоноян обсудил с делегацией МККК судьбу удерживаемых в Азербайджане граждан Армении
Министр обороны Армении, председатель комиссии по вопросам пленных, заложников и пропавших без вести лиц Давид Тоноян сегодня принял делегацию Международного комитета Красного Креста в Армении во главе с Клэр Мейтро, передает aysor.am.
В ходе встречи стороны обсудили судьбу граждан Армении Араика Казаряна и Карена Казаряна, которые удерживаются в заключении в Азербайджане. Была отмечена важность скоординированной деятельности офисов Красного Креста в Ереване и Баку для обеспечения регулярных свиданий с ними, а также их переписки с семьями.
Давид Тоноян подчеркнул значение взаимодействия с Международным комитетом Красного Креста и совместных усилий для скорейшего и окончательного решения проблемы освобождения граждан Армении и их возвращения на родину.
Собеседники обсудили также вопросы, связанные с выяснением судьбы без вести пропавших лиц во время карабахского конфликта, а также вопросы координации совместной работы между комиссией по вопросам пленных, заложников и пропавших без вести лиц и МККК.