Դեկտեմբերի 9-ին Միդելհարնիսում տեղի ունեցած հիշատակի արարողության մասնակիցները ոգեկոչեցին 75 տարի առաջ նացիստների կողմից գնդակահարված հայ զինվորների հիշատակը։ Ուղիղ 75 տարի առաջ Նիդերլանդներում գործող դիմադրության շարժման հետ սերտ համագործակցող հայ ռազմագերիները ապստամբության փորձ էին կատարել, և հաջորդ օրն իսկ գնդակահարության ենթարկվել նացիստների կողմից։
Ինչպես հայտնում են Նիդերլանդներում Հայաստանի դեսպանությունից` ոգեկոչման արարողությանը ներկա էին Նիդերլանդներում Ռուսաստանի դեսպան Ալեքսանդր Շուլգինը, Բելառուսի գործերի հավատարմատար Ստանիսլավ Վասիլևսկին, Խուրե-Աֆերլակենի ( Միդելհարնիսը գտնվում է Խուրե-Աֆերլակենի վարչական տարածքում) փոխքաղաքապետ Թեա Բոտ-Ֆերհուֆենը, , ՆԱՏՕ-ում ՀՀ ռազմական ներկայացուցիչ գնդապետ Սուրեն Դարբինյան, Նիդերլանդներում ՌԴ ռազմական կցորդ գնդապետ Միխաիլ Կլիմուկը, Նիդերլանդներում Ուկրաինայի ռազմական կցորդ կապիտան Վոլոդիմիր Դենիսովը, նիդերլանդահայ համայնքային կառույցների ղեկավարներ, Նիդերլանդներում գերության մեջ եղած հայ զինվորների ժառանգներ և նիդերլանդացի պատմաբաններ։
Հիշատակի միջոցառումից հետո տեղի ունեցած հյուրասիրության ընթացքում պատմաբան Յորիս Ֆերստեխը ներկայացրել է ռազմագերիների պատմությունը, ըստ որի գնդակահարված ռազմագերիներից մեկը իրականում հրեա է եղել, սակայն հայ զինվորները նրան ներկայացրել են որպես հայ՝ այդպիսով շուրջ երեք տարի պահպանելով նրա կյանքը։
Հիշատակի օրվա կապակցությամբ հրապարակված հոդվածոմ՝ Նիդերլանդների հանրային հեռուստաընկերությունը նշում է, որ ընդհանուր առմամբ Նիդերլանդներում որպես ռազմագերի եղել է շուրջ 4000 հայ։ Հայ ռազմագերիները ամեն ինչ արել են նացիստների գործին վնասելու համար և սերտ կապերի մեջ են եղել նիդերլանդական դիմադրության շարժման հետ և հայերին հանձնարարվել են ամենաբարդ գործողությունները, քանի որ հայ ռազմագերիները աչքի էին ընկնում խիզախության և սառնասրտությամբ:

В Нидерландах почтили память армянских солдат Красной Армии, погибших 75 лет назад
В Мидельхарнисе 9 декабря состоялась церемония поминовения армянских солдат, расстрелянных нацистами 75 лет назад. На церемонии присутствовали посол России в Нидерландах Александр Шульгин, поверенный в делах Беларуси Станислав Васильевский, вице-мэр Хуре-Аферлакена Теа бот-Ферхуфен, военный представитель РА в НАТО полковник Сурен Дарбинян, военный атташе РФ в Нидерландах полковник Михаил Климук, военный атташе Украины в Нидерландах капитан Володимир Денисов, руководители армянских общинных структур Нидерландов, потомки армянских солдат, бывших в плену в Нидерландах, и нидерландские историки. Об этом ''Арменпресс'' сообщили в посольстве Армении в Нидерландах.
После церемонии историк Йорис Ферстех представил историю военнопленных, согласно которой один из расстрелянных военнопленных на самом деле был евреем, однако армянские солдаты представили его как армянина, тем самым сохранив его жизнь около трех лет.
Духовный пастырь Армянской апостольской церкви “Святой Дух” Амстердама Тарон Тадевосян отслужил поминальную службу.
Справка: 75 лет назад армянские военнопленные, тесно сотрудничающие с движением Сопротивления, действующим в Нидерландах, предприняли попытку восстания, и на следующий день были расстреляны нацистами.
В статье, опубликованной в связи с Днем памяти, Общественное телевидение Нидерландов отмечает, что в общей сложности в Нидерландах было около 4000 армянских военнопленных, которые делали все возможное против нацистов, и были в тесных связях с движением нидерландского сопротивления. Армянам, отличающимся храбростью и хладнокровием,  поручались самые сложные дела.