Ռուսաստան-ԱՄՆ հարաբերություններում դրական տեղաշարժեր չկան. Պեսկով
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հանդիպումը Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ կարևոր իրադարձություն է դարձել, սակայն առայժմ ստիպված չենք խոսել երկու երկրների հարաբերություններում դրական տեղաշարժերի մասին: Այս մասին լրագրողներին ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Անկասկած, դա կարևոր պահ է, բուն փաստը, որ ռուսաստանցի նախարարին ընդունել է ԱՄՆ նախագահը՝ կարևոր պահ է»,- ասել է նա՝ մեկնաբանելով երեքշաբթի Վաշինգտոնում կայացած հանդիպումը:
«Այլ հարց է, որ առայժմ ստիպված չենք խոսել մեր երկկողմ հարաբերություններում որևէ դրական տեղաշարժի մասին: Բայց այսպիսի շփումները կարևոր են»,- հավելել է Պեսկովը:

Наталья Селиверстова/РИА «Новости»
Встреча президента США Дональда Трампа с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым стала важным событием, однако говорить о позитивных сдвигах в отношениях двух стран пока не приходится. Об этом заявил журналистам пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, передает ''ТАСС''.
"Безусловно, это важный момент, сам факт, что российский министр был принят президентом США, - это важный момент", - сказал он, комментируя состоявшуюся во вторник в Вашингтоне встречу. "Другое дело, что пока что не приходится говорить о каких-то позитивных сдвигах в наших двусторонних отношениях, - добавил Песков. - Но такие контакты важны".
Президент США Дональд Трамп и госсекретарь Майкл Помпео провели во вторник в Вашингтоне переговоры с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым.