Իրաքում բողոքների մեկ ամսվա ընթացքում առնվազն 170 մարդ Է զոհվել. ՄԱԿ
Նոյեմբերի 5-ից մինչև դեկտեմբերի 8-ն ընկած ժամանակաշրջանում Իրաքում շարունակվող բողոքի ցույցերի ընթացքում սպանվել Է առնվազն 170 մարդ, վերքեր Է ստացել 2264 հոգի: Այդ մասին ասված Է Իրաքում օգնության ցուցաբերման ՄԱԿ-ի առաքելության մարդու իրավունքների գրասենյակի զեկույցում, որը հրապարակվել Է դեկտեմբերի 11-ին, փոխանցում է ՐԻԱ Նովոստին:
«Այս տվյալները պետք Է դիտարկվեն որպես նախնական: Ի տարբերություն նախորդ պրակտիկայի, Իրաքի կառավարությունը ՄԱԿ-ի առաքելությանը թույլ չի տվել հիվանդանոցներից պաշտոնական տվյալներ ստանալ ցույցերի ընթացքում տուժածների վերաբերյալ կամ հիվանդանոցներ այցելել նրանց հարցման համար»,-նշվում Է փաստաթղթում:
Իսկ ընդամենը հոկտեմբերի 1-ից դեկտեմբերի 8-ն ընկած ժամանակաշրջանում Իրաքում սպանվել Է առնվազն 414 մարդ, վերքեր Է ստացել 8758 հոգի, այդ թվում՝ ոստիկանության ներկայացուցիչներ: Ընդսմին թեթև վիրավորումներից, ներառյալ արցունքաբեր գազից թունավորումը, տուժածների թվաքանակը կարող Է հասնել 19 հազարի, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В период с 5 ноября по 8 декабря в ходе продолжающихся демонстраций в Ираке убито по меньшей мере 170 человек и ранено 2264, говорится в докладе офиса по правам человека Миссии ООН по оказанию помощи в Ираке (МООНСИ), опубликованном в среду, передает РИА Новости.
"Эти данные должны рассматриваться как предварительные. В отличие от предыдущей практики, правительство Ирака не позволило МООНСИ получить официальные данные из больниц о пострадавших во время демонстраций или навестить их для опроса в больницах", - отмечается в документе.
Всего же за период с 1 октября по 8 декабря в Ираке было убито как минимум 414 человек, ранения получили 8758 человек, в том числе представители полиции. При этом количество пострадавших от легких ранений, включая отравления слезоточивым газом, может дополнительно достигать 19 тысяч человек.