Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը ողջունել է ԱՄՆ Սենատի բանաձևը Հայոց Ցեղասպանության վերաբերյալ
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը ողջունել է դեկտեմբերի 12-ին Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Սենատի կողմից Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման բանաձևի ընդունումը:
«Գոհունակությամբ տեղեկացանք ԱՄՆ Սենատի այս վճռական քայլի մասին, որը կարևորագույն հանգրվան է եղեռնահար մեր ժողովրդի նկատմամբ պատմական արդարության վերականգնման պայքարում:
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից Հայրապետական մեր գնահատանքն ենք բերում ԱՄՆ Սենատի անդամներին և բանաձևը հեղինակած սենատորներին, ովքեր իրենց արդարամիտ կեցվածքը դրսևորեցին ի նպաստ հայ ժողովրդի ու ի շահ Հայոց Ցեղասպանության ծանր հետևանքների հաղթահարման` բացելով մեր պահանջատիրության պատմական նոր էջը։
Մենք ողջունում ենք նաև ազգային բոլոր մեր հաստատությունների և նվիրյալ անհատների տասնամյակների ազգանվեր աշխատանքը Մեծ Եղեռնի միջազգային ճանաչման ու դատապարտման ուղղությամբ ու քաջալերում նրանց այս պատասխանատու հանձնառությունը: Մեծ աշխատանք ունենք անելու մեր ազգային իղձերին հասնելու ճանապարհին։
Մեր աղոթքն է, որ Աստված խաղաղության մեջ պահի համայն մարդկության կյանքը` զերծ Հայոց Ցեղսպանության նման ողբերգություններից ու արհավիրքներից` հանուն բոլոր ժողովուրդների հաշտ ու համերաշխ ապագայի», - նշել է Վեհափառ Հայրապետը:

His Holiness Garegin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, welcomed the December 12 passage of the Armenian Genocide recognition resolution by the US Senate, the Mother See of Holy Etchmiadzin told Armenpress.
“We were informed with praise about this decisive step of the US Senate which is an important point in the fight for restoring historical justice towards our people.
We appreciate the US Senate members and the Senators who authored the resolution who showed their justified behavior for the benefit of the Armenian people and overcoming the heavy consequences of the Armenian Genocide by opening the new historical page of our demand.
We also welcome the patriotic activity of all our national institutions and dedicated persons of so many years for the international recognition and condemnation of the Armenian Genocide and encourage this responsible commitment. We have a lot to do to reach our national dreams.
Our prayer is that God keeps the life of all humanity in peace, free of tragedies and disasters like the Armenian Genocide, for the sake of calm future of all nations”, His Holiness Garegin II said in a statement.