Հինգ երկրներից (Վրաստան, Ադրբեջան, Հարավային Օսիա, Աբխազիա) ավանդաբար Հայաստանն է Ռուսաստանի պաշտոնական դաշնակիցը, որը մասնակցում է մեր բոլոր ինտեգրացիոն նախագծերին։ Այս մասին դեկտեմբերի 13-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է ՌԴ Պետդումայի ԱՊՀ հարցերով, եվրասիական ինտեգրացիայի և հայրենակիցների հետ կապերի հանձնաժողովի նախագահ Կոնստանտին Զատուլինը, փոխանցում է News.am-ը:
Նա նկատել է, որ դա կանխորոշում է երկկողմ հարաբերությունների ձևաչափը, որոնք կարող են, իհարկե, վայրէջքներ ու վերելքներ ապրել։ «Դրանք կարող են կապված լինել, օրինակ, այն անհրաժեշտության հետ, որ Ռուսաստանը ճանաչի Հայաստանում կատարվածը: Իշխանությունը երկրում այլ ձեռքերում է, ընդդիմությունն իշխանության է եկել»,- հավելել է նա։
Զատուլինը բավարարվածությամբ է նշել, որ Հայաստանում քաղաքական փոփոխություններից հետո երկու երկրների ղեկավարների միջև 6 հանդիպում է կայացել, զարգանում են տնտեսական հարաբերությունները, կան նաև քաղաքացիական հասարակության մեջ այդպիսի ամուր կապեր հաստատելու փորձեր։

Из 5 стран (Грузии, Азербайджана, Южной Осетии, Абхазии) Армения – традиционный и официальный союзник России, которая участвует во всех наших интеграционных проектах. Об этом в беседе с журналистами 13 декабря заявил заместитель председателя Комитета Государственной Думы России по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Константин Затулин, передает News.am
Он заметил, что это задает формат двусторонним отношениям, которые, конечно, могут претерпевать приливы и отливы. "Они, например, могут быть завязаны на необходимости узнавания Россией произошедшего в Армении. Власть в стране перешла в другие руки, оппозиция стала властью", - добавил депутат.
Затулин с удовлетворением отметил, что после политических изменений в Армении состоялась 6 встреч между главами государств, развиваются экономические отношения, есть попытки наладить такие же прочные связи среди представителей гражданского общества.