Կայացել է ՀՀ-ԵՄ Գործընկերության կոմիտեի 2-րդ հանդիպումը
Դեկտեմբերի 16-ին Բրյուսելում կայացավ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) ներքո ստեղծված ՀՀ-ԵՄ Գործընկերության կոմիտեի 2-րդ հանդիպումը, որի ժամանակ քննարկվեց Համաձայնագրի կատարման ընթացքը: Համաձայնագիրը կարևոր դերակատարում ունի ՀՀ կառավարության հավակնոտ և երկարաժամկետ ռազմավարական տեսլականին համահունչ բարեփոխումների իրականացման և երկրի արդիականացման գործում, ասված է ՀՀ ԱԳՆ կողմից տարածված մամլո հաղորդագրության մեջ:
Եվրոպական միությունն իր գոհունակությունը հայտնեց մինչ այժմ Հայաստանի կողմից բարեփոխումների օրակարգի իրականացման առաջընթացի կապակցությամբ, մասնավորապես դատական և հակակոռուպցիոն նոր ռազմավարությունների ուղղությամբ: Միևնույն ժամանակ Եվրամիության և Հայաստանի միջև առկա է հաջողված համագործակցություն ՀՀ-ԵՄ արդարադատության երկխոսության շրջանակում: ԵՄ կողմն ընդգծեց Հայաստանի կողմից որդեգրված բարեփոխումների ուղու շարունակումը, այդ թվում՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության ապահովման տեսանկյունից։ Բարեփոխումը պետք համապատասխանի իրավունքի գերակայության հիմնական սկզբունքներին և հիմնված լինի բոլոր շահագրգիռ կողմերի, ներառյալ՝ քաղհասարակության հետ ընդգրկուն երկխոսության և գործընկերության վրա: Որպես Հայաստանի բարեփոխումների առանցքային գործընկեր՝ ԵՄ-ն պատրաստ է տրամադրել բարեփոխումների մշակման և իրականացման, ինչպես նաև ԵՄ չափանիշներին մոտարկման ուղղությամբ կառավարության կարողությունների ուժեղացման համար անհրաժեշտ փորձագիտական և ֆինանսական հետագա աջակցություն:
Գործընկերության կոմիտեն քննարկեց նաև ՀԸԳՀ-ի իրականացման ընթացքը տրանսպորտի, էներգետիկայի և շրջակա միջավայրի բնագավառներում՝ ուղղորդելով դեպի հետագա առավել մանրամասն քննարկումների կազմակերպմանը փորձագետների մակարդակով ԵՄ-Հայաստան էներգիայի, տրանսպորտի, շրջակա միջավայրի, կլիմայի գործողության և քաղաքացիական պաշտպանության հարցերով ենթակոմիտեի շրջանակում, որը տեղի կունենա 2020 թվականի մարտին Երևանում։
Հայաստանի և Եվրամիության միջև կշարունակվի կրթական բարեփոխումների շուրջ երկխոսությունը: Կողմերը հետամուտ կլինեն համագործակցությանը հետազոտությունների ոլորտում «Հորիզոն 2020» ծրագրի ներքո և խորհրդակցություններ կսկսեն «Հորիզոն Եվրոպա» ծրագրի շուրջ։ Ավելին,  Հայաստանը և ԵՄ-ն կդիտարկեն երիտասարդության ռազմավարության և գործողությունների ծրագրի մշակման հնարավորությունները:
Քննարկվեցին նաև տնտեսական զարգացման, անվտանգության, Արևելյան գործընկերության և տարածաշրջանային զարգացումներին վերաբերող հարցեր:
Հանդիպումը համանախագահում էին Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցը և Արտաքին գործողության եվրոպական ծառայության Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի գծով գլխավոր տնօրենի տեղակալ Լյուկ Դևինը:

Armenia-EU Partnership Committee Met For the Second Time
Established under the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA), the Armenia-EU Partnership Committee met for the second time in Brussels on 16 December 2019 and took stock of the implementation of the Agreement.
In the joint press release of the meeting is said: "The CEPA is a key tool for reforms in and the modernisation of Armenia, in line with the Armenian government's ambitious, long-term strategic vision. The EU expressed appreciation for the progress made by Armenia in implementing its reform agenda so far, notably with new judicial and anti-corruption strategies. Armenia and the EU also enjoy very good cooperation in the framework of the Armenia-EU justice policy dialogue. The EU stressed the importance of Armenia continuing on its reform path, inter alia for the protection of human rights. Reform should be in line with the core principles of the rule of law and based on inclusive dialogue and partnership with all stakeholders, including civil society. As a key reform partner for Armenia, the EU stands ready to provide further expertise and financial assistance to strengthen the government's capacity to design and deliver reforms and approximate to EU standards. This can provide concrete benefits to the citizens of both Armenia and the EU.
The Partnership Committee also looked at CEPA implementation in the fields of transport, energy and environment, giving guidance for more detailed follow-up at expert level under the Armenia-EU Energy, Transport, Environment, Climate Action and Civil Protection Subcommittee, which will meet in Yerevan in March 2020. In addition, Armenia and the EU agreed to launch in March 2020 regular expert consultations for more in-depth discussion of specific subjects in the field of climate action and environmental protection.
Armenia and the EU will continue their policy dialogue on education reform. They will pursue collaboration in the area of research under Horizon 2020 and launch consultations on Horizon Europe. Furthermore, the EU and Armenia will explore the possibilities of drafting a youth strategy and action plan. Finally, the Partnership Committee discussed issues related to economic development, security, Eastern Partnership and regional affairs.
The meeting was co-chaired by Mr Avet Adonts, Deputy Minister of Foreign Affairs of Armenia and Mr Luc Devigne, Deputy Managing Director for Europe and Central Asia at the European External Action Service".