Արցախի և «ադրբեջանական համայնքի» միջև հավասարության նշան դնելու փորձերը անհեռանկարային են. Մասիս Մայիլյան
Պետության՝ Արցախի Հանրապետության և հասարակական կազմակերպության՝ այսպես կոչված, «ադրբեջանական համայնքի» միջև հավասարության նշան դնելու փորձերը անհեռանկարային են և խեղաթյուրում են ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության էությունը: Այս մասին «Առավոտի» հետ հարցազրույցի ժամանակ ասել է Արցախի արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչ դիրքորոշում ունի Արցախի Հանրապետությունն Արցախը, ինչպես նաև այսպես կոչված «Լեռնային Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքը» բանակցային սեղանի շուրջ բերելու հարցի վերաբերյալ:
«Անհրաժեշտ է նշել, որ եռակողմ բանակցային գործընթացի վերականգնման անհրաժեշտության, ինչպես նաև, ընդհանուր առմամբ, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշումներն ամբողջությամբ համընկնում են։ Մեր կարծիքով, Ադրբեջանի հակազդումը բանակցությունների ամենաարդյունավետ եռակողմ ձևաչափի վերականգնմանը հավասարազոր է կարգավորման գործընթացի արհեստական ձգձգմանը: Ադրբեջանի նման դիրքորոշումը վկայում է հակամարտության վերջնական կարգավորման հասնելու նրա չկամության մասին: Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում միակ շոշափելի ձեռքբերումը՝ 1994 թ. մայիսի 12-ի զինադադարը,  հենց եռակողմ բանակցությունների շրջանակներում է արձանագրվել:
Ինչ վերաբերում է ադրբեջանական կողմի պնդումներին, թե իբր «Հայաստանը և Ադրբեջանը հանդես են գալիս որպես հակամարտության կողմեր, իսկ Լեռնային Ղարաբաղի հայկական և ադրբեջանական համայնքները՝ որպես շահագրգիռ կողմեր», ապա այդ պնդումները  միակողմանի են և չեն արտացոլում բանակցային գործընթացի ձևաչափի մասին հարցի հետագա էվոլյուցիան։ Տվյալ հարցը երկար քննարկումների առարկա է եղել խաղաղ գործընթացի շրջանակներում։ 1993 թ. սեպտեմբերին ԵԱՀԽ (1994 թ. դեկտեմբերից՝ ԵԱՀԿ) Մինսկի խումբը Լեռնային Ղարաբաղը ճանաչել է որպես հակամարտության կողմ։ Հակամարտության և բանակցությունների ձևաչափի հարցում վերջնականապես պարզություն է մտցվել 1994 թ. Բուդապեշտում կայացած ԵԱՀԿ գագաթաժողովի ժամանակ։ Համաձայն Բուդապեշտի գագաթաժողովի եզրափակիչ փաստաթղթի՝ հակամարտության կողմեր են հանդիսանում հրադադարի մասին 1994 թ. մայիսի 12-ին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները հաստատած կողմերը։
Բուդապեշտի գագաթաժողովից հետո ադրբեջանական կողմի՝ հակամարտության կողմերի թեման շահարկելու փորձերի պատճառով ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարար Լասլո Կովաչը 1995 թ. մարտի 31-ին Պրահայում կայացած ԵԱՀԿ Ղեկավար խորհրդի նիստի ժամանակ հանդես է եկել հատուկ հայտարարությամբ և «վերահաստատել ԵԱՀԿ նախորդ որոշումները կողմերի կարգավիճակի մասին, ինչը ենթադրում է հակամարտության մեջ ներգրավված  երկու անդամ պետությունների, ինչպես նաև հակամարտության երրորդ կողմի (Լեռնային Ղարաբաղի) մասնակցությունն ամբողջ բանակցային գործընթացին, ներառյալ Մինսկի համաժողովը»։ Ընդհուպ մինչև 1999 թվականը ԵԱՀԿ-ն Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների երկկողմ շփումները դիտարկում էր ոչ թե որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո ընթացող բանակցությունների փոխարինող, այլ որպես «Հարավային Կովկասում մշտապես գործող քաղաքական գործոն, որը պետք է նպաստի կարգավորմանը»: Պետության՝ Արցախի Հանրապետության և հասարակական կազմակերպության՝ այսպես կոչված, «ադրբեջանական համայնքի» միջև հավասարության նշան դնելու փորձերը անհեռանկարային են և խեղաթյուրում են ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության էությունը»,- ասել է Մասիս Մայիլյանը:

Попытки поставить знак равенства между Арцахом и так называемой "азербайджанской общиной" бесперспективны: Масис Маилян
Попытки поставить знак равенства между государством - Республикой Арцах и общественной организацией - так называемой "азербайджанской общиной" бесперспективны и искажают суть азербайджано-карабахского конфликта. Об этом в интервью изданию "Аравотзаявил министр иностранных дел Республики Арцах Масис Маилян, отвечая на вопрос о позиции Арцаха в вопросе участия в переговорах так называемой "азербайджанской общины Ногорного Карабаха".
"Необходимо отметить, что позиции Республики Арцах и Республики Армения по вопросу восстановления трехстороннего формата переговоров, как и в целом в процессе мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, полностью совпадают. На наш взгляд, противодействие Азербайджана восстановлению самого результативного, трехстороннего формата переговоров равносильно искусственному затягиванию процесса урегулирования. Подобная позиция Азербайджана свидетельствует о его нежелании достигнуть окончательного урегулирования конфликта. Единственный значимый успех в процессе урегулирования азербайджано-карабахского конфликта – прекращение огня от 12 мая 1994 года – был достигнут именно в рамках трехсторонних переговоров.
Что касается утверждений азербайджанской стороны о том, что якобы "Армения и Азербайджан выступают как стороны конфликта, а армянская и азербайджанская общины Нагорного Карабаха – как заинтересованные стороны", то эти утверждения носят односторонний характер и не отражают последующую эволюцию вопроса о формате переговорного процесса. Данный вопрос был предметом долгих обсуждений в рамках мирного процесса. В сентябре 1993 года Минская группа СБСЕ (с декабря 1994 года - ОБСЕ) признала Нагорный Карабах в качестве стороны конфликта. Окончательная ясность в вопрос формата конфликта и переговоров была внесена на саммите ОБСЕ в Будапеште в 1994 году. Согласно итоговому документу Будапештского саммита, сторонами конфликта являются стороны, подтвердившие договоренности о прекращении огня от 12 мая 1994 года.
В связи с попытками азербайджанской стороны после Будапештского саммита вновь спекулировать на теме о сторонах конфликта Действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Венгрии Ласло Ковач выступил со специальным заявлением на заседании Руководящего совета ОБСЕ 31 марта 1995 года в Праге и "подтвердил ранее принятые ОБСЕ решения о статусе сторон, т.е. об участии двух вовлеченных в конфликт государств-участников, а также третьей стороны в конфликте (Нагорного Карабаха) во всем процессе переговоров, включая Минскую конференцию".
Вплоть до 1999 года сама ОБСЕ рассматривала двусторонние контакты между лидерами Армении и Азербайджана не в качестве замены переговорам под эгидой Минской группы ОБСЕ, а в качестве "постоянно действующего политического фактора на Южном Кавказе, который должен способствовать урегулированию".
Попытки поставить знак равенства между государством - Республикой Арцах и общественной организацией - так называемой "азербайджанской общиной" бесперспективны и искажают суть азербайджано-карабахского конфликта", - сказал Масис Маилян.