Քննարկվել է Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության 2020 թ. բյուջետային հատկացումների հայտը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում քննարկվել է Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության 2020 թվականի բյուջետային հատկացումների հայտը:
Քննարկումը ծավալվել է նախարարության 2020թ. առաջնահերթությունների, գերակա խնդիրների, միջոցառումների և բարեփոխումների շրջանակում անելիքների շուրջ։
Նախ քննարկվել են հանրակրթության ոլորտում առկա խնդիրներն ու դրանց լուծման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները: Նախարար Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ ուսումնական հաստատությունների արդյունավետության բարձրացման նպատակով 2020 թվականին նախատեսվում է կազմակերպել ուսուցիչների ատեստավորման գործընթաց, որի արդյունքներից ելնելով էլ կիրականացվեն վերապատրաստման ծրագրեր: Աշխատանքներ են տարվում ավագ դպրոցների ծրագրերը փոխելու, դրանք ավելի արդյունավետ դարձնելու ուղղությամբ: Քննարկումներ են ընթանում նաև առարկայացանկի և ուսումնական ծրագրի շուրջ:
Անդրադարձ է կատարվել նաև կրթական հաստատությունների մասով նախատեսվող կապիտալ ծախսերին, նախակրթարանների գործունեությանը: Նշվել է, որ նախակրթարանում երեխան օրվա ընթացքում գտնվում է ընդամենը 4-5 ժամ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խոսելով նախակրթարանների մասին՝ նշել է, որ դրանց միջոցով պետությունը պետք է կարողանա ծնողների համար ստեղծել լայն հնարավորություններ՝ աշխատելու համար, իսկ երեխաներն արդեն իսկ նախակրթարաններում պետք է սկսեն կրթական պրոցեսը, մտնեն կրթական գործընթացի մեջ: «Պետք է ունենանք երկրի զարգացմանը նպաստող կրթական ծրագիր, որպեսզի մարդուն օժտենք մաքսիմալ հմտություններով»,- նշել է վարչապետ Փաշինյանը:
Անդրադարձ է կատարվել մշակույթի, մասնավորապես, թանգարանների, թատրոնների, երաժշտական կոլեկտիվների գործունեությանը, վերջիններիս գործունեության ակտիվացմանը: Վարչապետը կարևորել է մշակութային օջախների արդյունավետ գործունեությունը՝ այդ թվում սեփական եկամուտների ավելացման ուղղությամբ, ինչը թույլ կտա բացի պետական միջոցներից ներգրավվել նաև այլ ֆինանսներ և ուղղել սեփական գործունեության ընդլայնմանն ու խնդիրների լուծմանը:
Անդրադառնալով գիտության ոլորտին՝ պատասխանատուները նշել են, որ վերջին տարվա ընթացքում պետության կողմից հատկացված միջոցների արդյունքում նորագույն սարքավորումներով են վերազինվել շուրջ երկու տասնյակ լաբորատորիաներ: 2020 թվականին գիտությանը հատկացվելիք միջոցներն աճելու են 17 տոկոսով՝ հասնելով 1,5 մլրդ դրամի, ինչն աննախադեպ ծավալ է մինչ այժմ կատարված հատկացումների համեմատ: Նշված միջոցներից 510 մլն դրամն ուղղվելու է կրկին լաբորատորիաների վերազինմանը: 2020-ին նախատեսվում է գիտական հիմնարկների գործունեությունը գնահատելու նպատակով ներդնել կոնկրետ չափանիշներ:
Սպորտի ոլորտին հաջորդ տարվա համար հատկացվել է ավելի քան 4 մլրդ դրամ և դրա շրջանակում նախատեսվում են երեք տասնյակ միջոցառումներ:
Տեղեկացվել է նաև, որ գերատեսչությունում շարունակվում է ծառայողական ավտոպարկի օպտիմալացման գործընթացը. 19 ծառայողական ավտոմեքենայից այժմ նախարարության տրամադրության ներքո է շարունակում մնալ 8-ը:
Վարչապետը կարևորել է այս ուղղությամբ օպտիմալացման աշխատանքների իրականացումը և տվել կոնկրետ հանձնարարականներ:

В правительстве Армении обсуждена заявка бюджетного финансирования министерства образования, науки, культуры и спорта на 2020 год
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве состоялось обсуждение заявки бюджетного финансирования министерства образования, науки, культуры и спорта на 2020 год.
Обсуждение развернулось вокруг приоритетов, приоритетных задач министерства и запланированных в рамках реформ мероприятий на 2020 г.
Сначала были обсуждены существующие в сфере общего образования проблемы и работы по их разрешению. Министр Араик Арутюнян отметил, что с целью повышения эффективности учебных заведений в 2020 году планируется организовать процесс аттестации учителей, исходя из его результатов будут реализованы программы переподготовки. Ведутся работы по изменению программ старших школ, повышению их эффективности. Ведутся обсуждения также в плане предметов и учебной программы.
Были затронуты также предусмотренные по части образовательных учреждений капитальные расходы, деятельность дошкольных учреждений. Было отмечено, что дети проводят в дошкольных учреждениях всего 4-5 часов в день.
Премьер-министр Никол Пашинян, говоря о дошкольных учреждениях, отметил, что с их помощью государство должно создать для родителей широкие возможности для их работы, а дети уже с дошкольных учреждений должны начинать свой образовательный процесс. “Мы должны иметь способствующую развитию страны образовательную программу, чтобы наделять человека максимальными навыками”, - отметил премьер-министр Пашинян.
Были затронуты также вопросы культурных учреждений, в частности, музеев, театров, музыкальных коллективов, и активизации их деятельности. Премьер-министр отметил важность эффективной деятельности очагов культуры, в том числе в направлении увеличения собственных доходов, что позволит помимо государственных средств привлекать также другие финансы и направлять их на расширение собственной деятельности и решение проблем.
Коснувшись сферы науки, ответственные лица отметили, что в течение последнего года в результате выделенных государством средств новейшим оборудованием было переоснащено около двух десятков лабораторий. В 2020 году средства, выделяемые на науку, вырастут на 17%, достигнув 1,5 млрд драмов, что является беспрецедентным объемом по сравнению с ассигнованиями, осуществленными до сих пор. В 2020 году планируется внедрить конкретные критерии для оценки деятельности научных учреждений.
На сферу спорта в следующем году выделено более 4 млрд драмов, в рамках которых предусмотрены три десятка мероприятий.
Также было отмечено, что в ведомстве продолжается процесс оптимизации служебного автопарка: из 19 служебных машин в настоящее время в распоряжении министерства остались 8.