Քննարկվել է Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության 2020 թ. բյուջետային հատկացումների հայտը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում քննարկվել է Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության 2020 թվականի բյուջետային հատկացումների հայտը:
Քննարկումը ծավալվել է նախարարության 2020թ. առաջնահերթությունների, գերակա խնդիրների, միջոցառումների և բարեփոխումների շրջանակում անելիքների շուրջ։
Նախ քննարկվել են հանրակրթության ոլորտում առկա խնդիրներն ու դրանց լուծման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները: Նախարար Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ ուսումնական հաստատությունների արդյունավետության բարձրացման նպատակով 2020 թվականին նախատեսվում է կազմակերպել ուսուցիչների ատեստավորման գործընթաց, որի արդյունքներից ելնելով էլ կիրականացվեն վերապատրաստման ծրագրեր: Աշխատանքներ են տարվում ավագ դպրոցների ծրագրերը փոխելու, դրանք ավելի արդյունավետ դարձնելու ուղղությամբ: Քննարկումներ են ընթանում նաև առարկայացանկի և ուսումնական ծրագրի շուրջ:
Անդրադարձ է կատարվել նաև կրթական հաստատությունների մասով նախատեսվող կապիտալ ծախսերին, նախակրթարանների գործունեությանը: Նշվել է, որ նախակրթարանում երեխան օրվա ընթացքում գտնվում է ընդամենը 4-5 ժամ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խոսելով նախակրթարանների մասին՝ նշել է, որ դրանց միջոցով պետությունը պետք է կարողանա ծնողների համար ստեղծել լայն հնարավորություններ՝ աշխատելու համար, իսկ երեխաներն արդեն իսկ նախակրթարաններում պետք է սկսեն կրթական պրոցեսը, մտնեն կրթական գործընթացի մեջ: «Պետք է ունենանք երկրի զարգացմանը նպաստող կրթական ծրագիր, որպեսզի մարդուն օժտենք մաքսիմալ հմտություններով»,- նշել է վարչապետ Փաշինյանը:
Անդրադարձ է կատարվել մշակույթի, մասնավորապես, թանգարանների, թատրոնների, երաժշտական կոլեկտիվների գործունեությանը, վերջիններիս գործունեության ակտիվացմանը: Վարչապետը կարևորել է մշակութային օջախների արդյունավետ գործունեությունը՝ այդ թվում սեփական եկամուտների ավելացման ուղղությամբ, ինչը թույլ կտա բացի պետական միջոցներից ներգրավվել նաև այլ ֆինանսներ և ուղղել սեփական գործունեության ընդլայնմանն ու խնդիրների լուծմանը:
Անդրադառնալով գիտության ոլորտին՝ պատասխանատուները նշել են, որ վերջին տարվա ընթացքում պետության կողմից հատկացված միջոցների արդյունքում նորագույն սարքավորումներով են վերազինվել շուրջ երկու տասնյակ լաբորատորիաներ: 2020 թվականին գիտությանը հատկացվելիք միջոցներն աճելու են 17 տոկոսով՝ հասնելով 1,5 մլրդ դրամի, ինչն աննախադեպ ծավալ է մինչ այժմ կատարված հատկացումների համեմատ: Նշված միջոցներից 510 մլն դրամն ուղղվելու է կրկին լաբորատորիաների վերազինմանը: 2020-ին նախատեսվում է գիտական հիմնարկների գործունեությունը գնահատելու նպատակով ներդնել կոնկրետ չափանիշներ:
Սպորտի ոլորտին հաջորդ տարվա համար հատկացվել է ավելի քան 4 մլրդ դրամ և դրա շրջանակում նախատեսվում են երեք տասնյակ միջոցառումներ:
Տեղեկացվել է նաև, որ գերատեսչությունում շարունակվում է ծառայողական ավտոպարկի օպտիմալացման գործընթացը. 19 ծառայողական ավտոմեքենայից այժմ նախարարության տրամադրության ներքո է շարունակում մնալ 8-ը:
Վարչապետը կարևորել է այս ուղղությամբ օպտիմալացման աշխատանքների իրականացումը և տվել կոնկրետ հանձնարարականներ:

Ministry of Education, Science, Culture and Sport Budget Allocation Bid Discussed in Government
Chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan, the Government discussed the budget allocation bid for FY2020, submitted by the Ministry of Education, Science, Culture and Sport.
The discussion revolved around the priorities, primary tasks and the planned activities to be implemented as part of reforms in 2020. The meeting first focused on the problems faced in the field of general education and the ways of dealing with them. Minister of Education, Science, Culture and Sport Araik Harutyunyan advised that certification and training programs will be organized for teachers to increase the effectiveness of educational institutions in 2020. Work is underway to change high school programs and increase their effectiveness. Discussions are being held over academic subjects and curricula.
Reference was made to capital expenditures for educational institutions and to the activities of pre-school institutions. In this connection, Prime Minister Pashinyan noted that pre-school institutions are supposed to help the state provide parents with the opportunity to work. On the other hand, children should start the learning process from pre-school institutions. “We need an educational program that promotes development in order to give people as many skills as possible,” the Premier said.
The meeting next touched on the activities of cultural institutions and facilities: museums, theaters, musical groups and the revitalization of their activities. The Prime Minister prioritized the effective functioning of cultural centers in terms of increasing their own revenues that will make it possible to attract resources other than the budget funds, expand the scope of activities and address the existing problems.
Coming to science, the speakers reported that state-of-the-art equipment and about two dozen labs had been refurbished over the past one year owing to the funds allocated by the government. The funds earmarked to science will grow by 17% next year, up to the mark of 1.5 billion drams, which is an unprecedented amount as compared to the appropriations made so far. Specific criteria for assessing the activities of scientific institutions shall be introduced in 2020. Over 4 billion drams will be spent to develop sports and a healthy lifestyle. The car park optimization process will be continued. The Ministry currently has 8 service vehicles instead of the former 19.
Highlighting the ongoing optimization efforts, the Prime Minister issued specific instructions to that effect.