Արցախի ԱԳՆ ղեկավար Մասիս Մայիլյանը հանդիպումներ է ունեցել Եգիպտոսում
Կարճատև աշխատանքային այցով Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետությունում գտնվող Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը դեկտեմբերի 16-18-ը մայրաքաղաք Կահիրեում հանդիպումներ է ունեցել գործարար շրջանակների ներկայացուցիչների հետ, փոխանցում է Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ-ն:
Արցախի ԱԳ նախարարը ներկայացրել է Արցախում հարկային քաղաքականությունը և խոշոր ներդրողների համար գործող արտոնյալ պայմանները։ Տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակում Արցախի տնտեսության որոշ ոլորտներում ներդրումների իրականացման հեռանկարների շուրջ։
Այցի շրջանակներում Մասիս Մայիլյանը հանդիպում է ունեցել Եգիպտոսի Հարավային Սինայի նահանգապետ Խալեդ Ֆուդա Սիդիք Մուհամադի հետ։ ԱԳՆ ղեկավարը բարձր է գնահատել Եգիպտոսի իշխանությունների կողմից հայկական համայնքի նկատմամբ ավանդական բարեկամական վերաբերմունքը՝ նշելով երկրի զարգացման գործում հայերի ունեցած կարևոր ներդրումն ու դերակատարությունը։
Հանդիպմանը Մասիս Մայիլյանը ներկայացրել է Արցախի Հանրապետությունում տնտեսական զարգացման առաջնահերթ ուղղությունները։ Այս համատեքստում ԱԳՆ ղեկավարը, հատկապես առանձնացնելով զբոսաշրջության ոլորտը, անդրադարձ է կատարել Արցախի զբոսաշրջային գրավչության բարձրացմանն ուղղված հանրապետությունում իրականացվող տարաբնույթ նախաձեռնություններին, որոնք բավականին գոհացուցիչ արդյունքներ են ապահովում։
Հանդիպման արդյունքում պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել զբոսաշրջության, մշակույթի և սպորտի բնագավառներում համագործակցության հաստատման և զարգացման շուրջ։
Կահիրեում Մասիս Մայիլյանը նաև այցելել է Եգիպտոսում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանություն, ինչպես նաև Հայ առաքելական եկեղեցու Եգիպտոսի թեմի առաջնորդանիստ Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցի և հանդիպումներ ունեցել ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Կարեն Գրիգորյանի և թեմի առաջնորդ Աշոտ եպիսկոպոս Մնացականյանի հետ։

Состоялся рабочий визит главы МИД Арцаха Масиса Маиляна в Египет
Министр иностранных дел Республики Арцах Масис Маилян, находящийся с краткосрочным рабочим визитом в Арабской Республике Египет, 16 - 18 декабря в Каире встретился с представителями деловых кругов Египта. Об этом сообщили в МИД Республики Арцах.
Глава МИД Арцаха представил налоговую политику в Арцахе и льготные условия для крупных инвесторов. Состоялся обмен мнениями о перспективах осуществления инвестиций в некоторые сферы экономики Арцаха.
В рамках визита Масис Маилян встретился и с губернатором Южного Синая  Халедом фудом Сидиком Мухаммадом. Глава МИД высоко оценил традиционное дружественное отношение властей Египта к армянской общине, отметив важную роль и вклад армян в развитие этой страны.
На встрече Масис Маилян представил приоритетные направления экономического развития Республики Арцах. В этом контексте глава МИД, особо выделив сферу туризма, коснулся осуществляемых в республике различных инициатив, направленных на повышение туристической привлекательности Арцаха, которые обеспечат удовлетворительные результаты.
По итогам встречи были достигнуты договоренности об установлении и развитии сотрудничества в сферах туризма, культуры и спорта.
В Каире Масис Маилян также посетил посольство Республики Армения в Египте и Кафедральную церковь Св. Григория Просветителя епархии Армянской апостольской церкви в Египте, встретился с чрезвычайным и полномочным послом РА Кареном Григоряном и предводителем епархии епископом Ашотом Мнацаканяном.