Վրաստանի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի արտգործնախարարները համատեղ հայտարարություն են ստորագրել
Վրաստանի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարներ Դավիթ Զալկալիանին, Էլմար Մամեդյարովը և Մևլութ Չավուշօղլուն այսօր` Թբիլիսիի ութերորդ եռակողմ հանդիպման ժամանակ համատեղ հայտարարություն են ստորագրել։
Ինչպես տեղեկացնում է «Նովոստի-Գրուզիա»-ն՝ Վրաստանի ԱԳ նախարար Դավիթ Զալկալիանիի խոսքով, Վրաստանի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի արտգործնախարարների 8-րդ եռակողմ հանդիպման ժամանակ քննարկվել է 2020-22 թվականների գործողությունների եռակողմ ձևաչափը։
«Հանդիպման ընթացքում հատուկ ուշադրություն է հատկացվել համատեղ տարածաշրջանային տրանսպորտային-էներգետիկ նախագծերի քննարկմանը։ Արձանագրվել են Տրանսկասպյան խողովակաշարի նախագծի իրականացման կարևորությունը և Վրաստանի, Ադրբեջանի ու Թուրքիայի դերը Կասպյան տարածաշրջանից Եվրոպա էներգիայի փոխանցման և Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգության ապահովման գործում։ Ընդգծվել են արդեն հաջող իրականացված Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան և Բաքու-Թբիլիսի-Էրզրում էներգետիկ նախագծերը։
Միևնույն ժամանակ, նախարարները մեկ անգամ ևս հաստատել են իրենց պատրաստակամությունը՝ Հարավային էներգետիկ միջանցքի լիակատար իրականացման համար շարունակելու համակարգումը։ Ընդգծվել է նաև Տրանսանատոլիական գազատարի (TANAP) երկրորդ փուլի ավարտման կարևորությունը, որը բացվել է վերջերս Թուրքիայում»,- ասել է Դավիթ Զալկալիանին։

Грузия, Азербайджан и Турция подписали новый план сотрудничества
Министры иностранных дел Грузии, Азербайджана и Турции Давид Залкалиани, Эльмар Мамедъяров и Мевлют Чавушоглу подписали сегодня совместное заявление на тбилисской восьмой трехсторонней встрече, передает ''Грузия Online''.
Церемония состоялась во Дворце государственных церемоний в Тбилиси, после чего главы МИД трех стран выступили с совместными заявлениями.
По словам главы МИД Грузии Давида Залкалиан, на 8-й трехсторонней встрече министров иностранных дел Грузии, Азербайджана и Турции обсуждался трехсторонний формат плана действий на 2020–22 годы.
Залкалиани пояснил, что в ходе встречи особое внимание было уделено обсуждению совместного регионального, транспортного и энергетического проекта.
"В ходе встречи особое внимание было уделено обсуждению совместных региональных транспортно-энергетических проектов. Была зафиксирована важность реализации проекта Транскаспийского трубопровода и роль Грузии, Азербайджана и Турции в транспортировке энергии из Каспийского региона в Европу и в обеспечении энергетической безопасности Европы. Были подчеркнуты уже успешно реализованные энергетические проекты Баку-Тбилиси-Джейхан и Баку-Тбилиси-Эрзерум.
В то же время министры еще раз подтвердили свою готовность продолжать координацию для полной реализации Южного энергетического коридора. Также была также подчеркнута важность завершения второго этапа проекта Трансанатолийского газопровода (TANAP), который был открыт недавно, 30 ноября в Турции. Следует отметить, что реализация проекта способствует формированию новой реальности в европейской архитектуре энергетической безопасности", - заявил Давид Залкалиани.