Ադրբեջանցի դիվերսանտների և հայ պատանդների հարազատներն առաջիկայում կկարողանան փոխադարձ այցեր կատարել. Արցախի ԱԳ նախարար
Բանակցվում է, որ Արցախում բանտարկված ադրբեջանցի դիվերսանտների և Ադրբեջանում գտնվող հայ պատանդների հարազատներն առաջիկայում կարողանան փոխադարձ այցեր կատարել ու տեսակցել անազատության մեջ գտնվող իրենց ազգականներին, այսօր «Ազատությանը» տված հարցազրույցում հայտարարեց Արցախի արտգործնախարար Մասիս Մայիլյանը։ Նա ընդգծեց՝ պաշտոնական Ստեփանակերտն իր համաձայնությունն արդեն տվել է։
«Քննարկվում է, և համաձայնություն առնվազն մեր կողմից կա, մնում է՝ լինի հենց այդ իրենց հարազատների ցանկությունը, և ինձ թվում է՝ այդ միջոցառումն էլ կարելի է իրականացնել: Նմանատիպ տարբեր քայլեր պետք է արվեն, որ այդ միջավայրն ստեղծվի, ռիսկերը նվազեցվեն, այսինքն՝ այն, որ Դուշամբեից հետո հիմնականում պահպանվում է հրադադարի ռեժիմը, և այս վերջին տարվա մեջ մենք ավելի կայուն իրավիճակում ենք, քան նախորդ տարիների ընթացքում, սա էլ է փաստ: Այս ամենը նպաստելու է, որ ձևավորվի այդ միջավայրը, որը թույլ կտա արդեն կամաց-կամաց անցնել բովանդակային քննարկումներին, որտեղ Արցախի ներկայությունը և այդ ձևաչափի վերականգնումը շատ առանցքային նշանակություն կունենան» , - նշել է Մասիս Մայիլյանը:

Родственники азербайджанских диверсантов и армянских пленных могут совершить взаимные визиты: глава МИД Арцаха
Ведутся переговоры о том, чтобы родственники заключенных в Карабахе азербайджанских диверсантов и удерживаемых в Азербайджане армянских пленных в ближайшее время смогли совершить взаимные визиты и навестить своих заключенных родных. Об этом сегодня в интервью Радио Азатутюн заявил министр иностранных дел Республики Арцах Масис Маилян. Он подчеркнул, что официальный Степанакерт уже дал на это свое согласие.
"По крайней мере, с нашей стороны есть согласие, остается, чтобы было желание самих родственников, и мне кажется, что и это мероприятие можно реализовать. Подобные шаги должны предприниматься для создания соответствующей среды, для снижения рисков. То есть, то, что после Душанбе в основном соблюдается режим прекращения огня, и этот последний год мы находимся в более стабильной ситуации, чем в предыдущие годы, это тоже факт. Все это будет способствовать формированию той среды, которая позволит уже постепенно перейти к содержательным обсуждениям, где присутствие Арцаха и восстановление этого формата будут иметь ключевое значение", - сказал Масис Маилян.