ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակի հայտարարությունը Ագուլիսի հայկական ջարդերի 100-ամյակի առիթով
Մեկ դար առաջ՝ 1919թ. դեկտեմբերի 24-ից 25-ը խաղաղ հայ բնակչությունը ենթարկվեց զանգվածային կոտորածի, իսկ Նախիջևանի հինավուրց հայկական բնակավայրը` Ագուլիսը, վերածվեց ավերակի: Այս մասին  ասել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն՝ անդրադառնալով Ագուլիսի հայկական ջարդերի 100-ամյա տարելիցին։
«Այսօր մենք հիշատակում ենք Ագուլիսի հայկական եղեռնագործության 100-րդ տարելիցը: Մեկ դար առաջ՝ 1919թ. դեկտեմբերի 24-ից 25-ը խաղաղ հայ բնակչությունը ենթարկվեց զանգվածային կոտորածի, իսկ Նախիջևանի այս հինավուրց հայկական բնակավայրը վերածվեց ավերակի:
Արժանահիշատակ է, որ Հայաստանի առաջին հանրապետության կառավարությունը, ի պատասխան այս ջարդերին, դիմել էր միջազգային հանրությանը և, մասնավորապես՝ Անտանտի երկրներին՝ իր տարածքում իրականացվող բռնությունները կանխարգելելու և տարածաշրջանի հայերի անվտանգությունն ապահովելու կոչով:
Դժբախտաբար Նախիջևանի հայերի դեմ գործած հանցանքները չսահմանափակվեցին միայն 20-րդ դարի պատմությամբ, այլև նոր դրսևորում ստացան մեր օրերում, երբ ադրբեջանական իշխանությունները, վերջնականապես հայաթափելով Նախիջևանը, իրականացրեցին նաև հայկական մշակութային ժառանգության համակարգված և զանգվածային ոչնչացումը: Արդյունքում ամբողջովին ավերվեցին հազարավոր քրիստոնեական հուշարձաններ՝ այդ թվում եկեղեցիներ, վանքեր և խաչքարեր՝ Ջուղայում, Ագուլիսում և այլուր: Ադրբեջանական բանակի զինծառայողների կողմից միջնադարյան քրիստոնեական արվեստի գլուխգործողներ համարվող Ջուղայի հազարավոր խաչքարներ  ոչնչացումը, որը փաստագրված է տեսաձայնագրությամբ, կմնա համաշխարհային պատմության մեջ որպես մշակութային վայրագությունների անգերազանցելի դրսևորում:
Այսօր, այս ողբերգական դեպքերից հարյուր տարի անց Հայաստանն առավել քան վճռական է պաշտպանելու և ապահովելու հայ ժողովրդի գոյության և խաղաղ զարգացման իրավունքն իր պատմական հայրենիքում, այդ թվում՝ Արցախում»,- նշվում է ԱԳՆ մամուլի խոսնակի տարածած հայտարարությունում:

Armenia's MFA Issues Statement on Occasion of 100th Anniversary of Armenian Massacres in Agulis
The Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia has issued a statement on the occasion of the 100th anniversary of the Armenian massacres in Agulis.
As News.am reports, the statement particularly reads as follows:
"Today we commemorate the 100th anniversary of the Armenian genocide in Agulis. On December 24-25, 1919, peaceful Armenian civilians were massacred, and the ancient Armenian settlement of Nakhchivan was left in ruins.
It is worth remembering that, in response to these massacres, the government of the First Republic of Armenia addressed the international community and particularly the Entente with the call to prevent assaults in its territory and ensure safety of the Armenians in the region.
Unfortunately, the crimes committed against the Armenians of Nakhchivan were not limited by the history of the 20th century. In our days, the Azerbaijani authorities emptied Nakhchivan of the Armenians once and for all and perpetrated the massive and systematic eradication of Armenian cultural heritage. This led to the complete destruction of thousands of Christian monuments, including churches, monasteries and khachkars (cross-stones) in Julfa, Agulis and elsewhere. The eradication of thousands of khachkars of Julfa (considered masterpieces of medieval Christian art) by soldiers of the Azerbaijani army, documented in a video, will go down in world history as an unsurpassed manifestation of cultural atrocities.
Today, 100 years after these tragic events, Armenia is more than determined to protect and ensure the right of the Armenian people to existence and peaceful advancement in their historic homeland, including Artsakh."