ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակի հայտարարությունը Ագուլիսի հայկական ջարդերի 100-ամյակի առիթով
Մեկ դար առաջ՝ 1919թ. դեկտեմբերի 24-ից 25-ը խաղաղ հայ բնակչությունը ենթարկվեց զանգվածային կոտորածի, իսկ Նախիջևանի հինավուրց հայկական բնակավայրը` Ագուլիսը, վերածվեց ավերակի: Այս մասին  ասել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն՝ անդրադառնալով Ագուլիսի հայկական ջարդերի 100-ամյա տարելիցին։
«Այսօր մենք հիշատակում ենք Ագուլիսի հայկական եղեռնագործության 100-րդ տարելիցը: Մեկ դար առաջ՝ 1919թ. դեկտեմբերի 24-ից 25-ը խաղաղ հայ բնակչությունը ենթարկվեց զանգվածային կոտորածի, իսկ Նախիջևանի այս հինավուրց հայկական բնակավայրը վերածվեց ավերակի:
Արժանահիշատակ է, որ Հայաստանի առաջին հանրապետության կառավարությունը, ի պատասխան այս ջարդերին, դիմել էր միջազգային հանրությանը և, մասնավորապես՝ Անտանտի երկրներին՝ իր տարածքում իրականացվող բռնությունները կանխարգելելու և տարածաշրջանի հայերի անվտանգությունն ապահովելու կոչով:
Դժբախտաբար Նախիջևանի հայերի դեմ գործած հանցանքները չսահմանափակվեցին միայն 20-րդ դարի պատմությամբ, այլև նոր դրսևորում ստացան մեր օրերում, երբ ադրբեջանական իշխանությունները, վերջնականապես հայաթափելով Նախիջևանը, իրականացրեցին նաև հայկական մշակութային ժառանգության համակարգված և զանգվածային ոչնչացումը: Արդյունքում ամբողջովին ավերվեցին հազարավոր քրիստոնեական հուշարձաններ՝ այդ թվում եկեղեցիներ, վանքեր և խաչքարեր՝ Ջուղայում, Ագուլիսում և այլուր: Ադրբեջանական բանակի զինծառայողների կողմից միջնադարյան քրիստոնեական արվեստի գլուխգործողներ համարվող Ջուղայի հազարավոր խաչքարներ  ոչնչացումը, որը փաստագրված է տեսաձայնագրությամբ, կմնա համաշխարհային պատմության մեջ որպես մշակութային վայրագությունների անգերազանցելի դրսևորում:
Այսօր, այս ողբերգական դեպքերից հարյուր տարի անց Հայաստանն առավել քան վճռական է պաշտպանելու և ապահովելու հայ ժողովրդի գոյության և խաղաղ զարգացման իրավունքն իր պատմական հայրենիքում, այդ թվում՝ Արցախում»,- նշվում է ԱԳՆ մամուլի խոսնակի տարածած հայտարարությունում:

МИД Армении выступил с заявлением в связи со 100-летием погромов армян в Агулисе
Армения преисполнена решимости защитить и обеспечить право на мирное существование и развитие армянского народа на своей исторической родине - в том числе в Арцахе. Как передает Sputnik Армения, с таким заявлением выступила пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян, обращаясь к событиям 100-летней давности — погромам армян в Агулисе (Нахиджеван).
"Сегодня мы вспоминаем 100-летнюю годовщину массовых убийств армян в Агулисе. Сто лет назад, в 1919 году, с 24 по 25 декабря, мирное армянское население подверглось массовой резне, а древнее армянское поселение Нахиджевана - Агулис - превратилось в руины", - говорится в заявлении Нагдалян, опубликованном на сайте МИД Армении.
Она напомнила, что правительство Первой армянской республики обратилось к международному сообществу и, в частности, к странам Антанты, с призывом предотвратить насилие на ее территории и обеспечить безопасность армян региона.
Пресс-секретарь армянского внешнеполитического ведомства подчеркнула, что преступления против нахиджеванских армян не ограничились XX веком, но продолжились и в наши дни.
"Азербайджанские власти, совершив этническую чистку армянского населения Нахиджевана, осуществили также массовое и систематическое уничтожение армянского культурного наследия", - сказала Нагдалян.
В результате упомянутых событий, были полностью разрушены тысячи христианских памятников, в том числе церкви, монастыри и хачкары в Джуге, Агулисе и других местах.
"Уничтожение азербайджанскими военнослужащими тысяч хачкаров в Джуге, считающимися шедеврами средневекового христианского искусства, было задокументировано видеозаписью, и останется в мировой истории как беспрецедентное проявление зверств в отношении памятников культуры".
МИД Армении подчеркивает, что спустя столетие после трагических событий в Агулисе, Армения более чем преисполнена решимости защитить и обеспечить право на существование и мирное развитие армянского народа на своей исторической родине, в том числе в Арцахе.