Հռոմի պապը Սուրբ ծնունդին Հարավային Սուդանի առաջնորդներին խաղաղություն է մաղթել
Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը, Քենթրբերիի արքեպիսկոպոս (Անգլիայի եկեղեցու հոգևոր ղեկավար) Ջասթին Ուելբին և Շոտլանդիայի եկեղեցու նախկին մոդերատոր Ջոն Չալմերսը Սուրբ ծնունդի առիթով, որն այսօր նշում են արևմտյան քրիստոնյաները, ուղերձ են հղել Հարավային Սուդանի առաջնորդներին, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Սուրբ ծնունդի և նոր տարին սկսելու առիթով ցանկանում ենք ձեզ և Հարավային Սուդանի ժողովրդին ուղարկել խաղաղության և բարօրության լավագույն մաղթանքները՝ երաշխավորելով մեր մերձությունը խաղաղ համաձայնությունների արագ իրականացման ձեր ջանքերին»,- նշված է փաստաթղթում, որի տեքստը տարածել է Սուրբ գահի մամուլի ծառայությունը:
Հոգևոր առաջնորդները հայտարարել են, որ աղոթում են հաշտեցման և եղբայրության ճանապարհին Հարավային Սուդանի առաջընթացի համար, նաև հույս են հայտնել, որ հնարավոր կդառնա իրենց երկար սպասված այցն այս աֆրիկյան երկիր:
Ապրիլի 10-11-ը Վատիկանում տեղի էր ունեցել հատուկ հանդիպում Հարավային Սուդանի քաղաքացիական և հոգևոր իշխանությունների բարձրագույն ներկայացուցիչների մասնակցությամբ՝ ազգային հաշտեցմանը նպաստելու նպատակով: Ֆրանցիսկոս պապը հավանություն էր տվել այդպիսի հանդիպում կազմակերպելու առաջարկին, որն ավելի վաղ կատարել էր Քենթրբերիի արքեպիսկոպոս Ուելբին: Հանդիպմանը մասնակցել էին Հարավային Սուդանի նախագահ Սալվա Կիիրը, ինչպես նաև 5 փոխնախագահներից չորսը, որոնք պետք է իրենց պարտականությունների կատարմանն անցնեին մայիսին: Հանդիպման ավարտին Ֆրանցիսկոս պապը համբուրել էր Հարավային Սուդանի ղեկավարների ոտքերը՝ ի նշան այս երկրում հաշտության հնարավորության:
Հարավային Սուդանը Սուդանից անջատվել է 2011 թվականին: 2013 թվականին երկրում սկսվել է արյունահեղ ռազմական հակամարտություն դինկ ժողովրդի ներկայացուցիչների, որից ծագում է նախագահ Կիիրը, և նոեր ցեղի միջև, որին է պատկանում նրա գլխավոր քաղաքական ընդդիմախոս Ռիեկ Մաչարը: Հակամարտության հետևանքով այս երկրում ավելի քան 2 մլն մարդ դարձել է հարկադիր վերաբնակ: 2018 թվականի սեպտեմբերին այս քաղաքական գործիչները, ինչպես նաև Սուդանի ազատագրության Ժողովրդական բանակի լեգենդար առաջնորդ Ջոն Գարանգի այրի Ռեբեկա Նյանդենգը Հարավային Սուդանում հակամարտության դադարեցման համաձայնագիր էին ստորագրել՝ պատասխանատվություն ստանձնելով երկրի խաղաղ ապագայի ապահովման համար:
Ֆրանցիսկոս պապը բազմիցս հատուկ աղոթքներ է կատարել Հարավային Սուդանի համար: 2017 թվականի փետրվարին Հռոմում բոլոր սրբերի անգլիկան տաճար այցի ժամանակ պապն անսպասելի հայտարարել էր, որ մտադիր է այս երկիր այցելել, ընդ որում՝ անգլիկան եկեղեցու նորկայացուցիչների հետ միասին: Սակայն ավելի ուշ վատիկանյան Դիկաստերիայի թիրախային մարդկային զարգացման հարցերով պրեֆեկտ, կարդինալ Պիտեր Տարկսոնը հայտարարել էր, որ Հարավային Սուդան պապական այցելության համար առայժմ չկա սուր հումանիտար ճգնաժամ, որը երկիրն ապրում է:

Папа Римский в Рождество пожелал мира лидерам Южного Судана
Папа Римский Франциск, архиепископ Кентерберийский (духовный глава Церкви Англии) Джастин Уэлби и бывший модератор Церкви Шотландии Джон Чалмерс по случаю Рождества, которое в среду отмечают западные христиане, направили послание лидерам Южного Судана.
"По случаю Рождества и начала нового года хотим направить вам и народу Южного Судана наилучшие пожелания мира и благоденствия, гарантируя нашу близость вашим усилиям по быстрому выполнению мирных договоренностей", - говорится в документе, текст которого распространила служба печати Святого престола.
Религиозные лидеры заявили о том, что молятся за продвижение Южного Судана по пути примирения и братства, а также выразили надежду на то, что станет возможным их долгожданный визит в эту африканскую страну.
В Ватикане 10-11 апреля состоялась специальная встреча с участием высших представителей гражданских и религиозных властей Южного Судана в целях содействия национальному примирению. Папа Франциск одобрил предложение об организации такой встречи, сделанное ранее архиепископом Кентерберийским Уэлби. В ней приняли участие президент Южного Судана Салва Киир, а также четверо из пяти вице-президентов, которые должны были приступить к исполнению своих обязанностей в мае. По окончании встречи папа Франциск поцеловал ноги руководителям Южного Судана в знак возможности примирения в этой стране.
Южный Судан отделился от Судана в 2011 году. В 2013 году в стране начался кровопролитный вооруженный конфликт между представителями народности динка, к которой относится президент Киир, и племени нуэр, выходцем из которого является его главный политический оппонент Риек Мачар. В результате конфликта более 2 миллионов человек стали в этой стране вынужденными переселенцами. В сентябре 2018 года эти политики, а также Ребекка Ньянденг, вдова легендарного лидера Народной армии освобождения Судана Джона Гаранга, подписали соглашение о прекращении конфликта в Южном Судане, взяв на себя ответственность за обеспечение мирного будущего страны.
Папа Франциск не раз совершал специальные молитвы за Южный Судан. В феврале 2017 года во время визита в англиканский Храм всех святых в Риме понтифик неожиданно объявил, что намерен посетить эту страну, причем совместно с представителями англиканской церкви. Однако позднее префект ватиканской Дикастерии по службе цельного человеческого развития кардинал Питер Тарксон заявил, что возможности для папского визита в Южный Судан пока нет из-за острейшего гуманитарного кризиса, переживаемого страной.