Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը դեկտեմբերի 26-ին հանդիպել է Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի հետ:
ԱԺ նախագահն ու օմբուդսմենն ամփոփել են անցնող տարին: Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ազգային ժողովի և Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի համագործակցությունն առավել քան ստացված է 2019 թվականին: Այս համատեքստում նա խորհրդանշական է համարել Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի հոբելյանական՝ 15-րդ տարեդարձի առթիվ կազմակերպված միջազգային համաժողովի անցկացումը խորհրդարանի հարկի տակ, որին մասնակցում էին մեծ թվով հյուրեր Հայաստանից և արտասահմանյան գործընկերների շրջանակից:
Արման Թաթոյանը կարևորել է Ազգային ժողովի հետ համագործակցությունը՝ նշելով, որ այն ստացված է և գնալով զարգանում է: Նա շնորհակալություն է հայտնել Արարատ Միրզոյանին՝ աջակցության ու համագործակցության համար և ընդգծել, որ ՄԻՊ 15-ամյակի առթիվ կազմակերպված միջոցառումն առանց Ազգային ժողովի թերևս հնարավոր չէր լինի այդպիսի բարձր մակարդակով իրականացնել: Թաթոյանն ընդգծել է, որ միջազգային գործընկերները շատ տպավորվել են այդ միջոցառումից, Ազգային ժողովի և Հայաստանի քաղաքական ղեկավարության ուշադրությունից, տված ուղերձներից ու քաղաքական կամքից:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը նաև կարևորել է օրենսդրական նախագծերի հետ կապված համատեղ աշխատանքները, առանձին պատգամավորների և խորհրդարանական հանձնաժողովների հետ համագործակցությունը, ազատությունից զրկման վայրեր պատգամավորների այցերից առաջ և հետո ինֆորմացիայի փոխանակումն ու խնդիրներով համատեղ զբաղվելը:
«Ուզում եմ մեծ երախտագիտությամբ նշել, որ մեր համատեղ աշխատանքը նպաստում է խնդիրների լուծմանը»,- ասել է Արման Թաթոյանը:

Арарат Мирзоян встретился с Защитником прав человека
Спикер парламента и омбудсмен обобщили завершающийся год.  А.Мирзоян подчеркнул, что сотрудничество НС и офиса   Защитника прав человека (ЗПЧ) в 2019 г. оказалось более чем успешным. В этом контексте он охарактеризовал символичным проведение в стенах НС юбилейной международной конференции в связи с 15-летием   офиса   ЗПЧ, в которой участвовали гости из Армении и ряд иностранных партнеров.
А.Татоян подчеркнул успешное и все более развивающееся сотрудничество с НС. Он поблагодарил А.Мирзояна за содействие и сотрудничество, заметив, что   мероприятие к 15-летию офиса ЗПЧ на столь высоком уровне  невозможно было осуществить без поддержки НС. Защитник прав человека отметил, что иностранные коллеги были весьма впечатлены мероприятием, а также вниманием, месседжами и политической волей руководства НС и РА.
Омбудсмен также подчеркнул совместную работу по законодательным проектам, сотрудничество  с отдельными депутатами и парламентскими комиссиями, обмен информацией по посещаемым депутатами местам заключения и т.д.
“С огромной признательностью хотел бы отметить, что наша совместная работа способствует решению проблем”, - подчеркнул А.Татоян.