Նախիջևանյան ուղղությամբ դիրքերի ամրապնդման Ադրբեջանի փորձերը հաջողությամբ չեն պսակվել. Դավթյան
Թուրքիայի օգնությամբ նախիջևանյան ուղղությամբ ամրապնդման Ադրբեջանի փորձերը հաջողությամբ չեն պսակվել: Այս մասին դեկտեմբերի 26-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանը, փոխանցում է News.am-ը:
Նրա խոսքով՝ հայկական կողմը 30-40 տոկոսով ավելի շատ գերիշխող բարձունքներ ունի, և վերջին ամիսներին մեծ աշխատանք է տարվել հենակետային սարքավորումների և ճանապարհաշինության ուղղությամբ, ինչը թույլ է տալիս էապես ժամանակ տնտեսել զորքերի վերաբաշխման համար:
«Դիրքերի վատացում տեղի չի ունեցել: Որոշակի բարելավումը մարտավարական բնույթ է կրել: Ադրբեջանը շատ ջանքեր է գործադրում Թուրքիայի հետ այդ ուղղությամբ ամրապնդվելու համար: Մենք դրան արդյունավետորեն հակազդում ենք»,- նշեց Արտակ Դավթյանը:

Давтян: ВС Армении пресекают попытки Азербайджана укрепиться на нахиджеванском направлении
Попытки Азербайджана с помощью Турции укрепиться на нахиджеванском направлении не увенчались успехом. Об этом заявил начальник Генштаба ВС Армении Артак Давтян 26 декабря на встрече с журналистами, передает News.am
По его словам, у армянской стороны на 30-40% больше господствующих высот, и за последние месяцы проведена большая работа по оборудованию  опорных пунктов и дорожному строительству, что позволяет существенно экономить время для передислокации войск.
"Ухудшения позиций не произошло. Некоторое улучшение  носило тактический характер. Азербайджан прилагает много усилий вместе с Турцией для усиления на этом направлении. Мы этому эффективно противодействуем", - отметил Артак Давтян.