Կանադայի գեներալ-նահանգապետը պետական բարձր պարգևներ է հանձնել 2 հայի
Կանադայի գեներալ-նահանգապետ Ժուլի Պեյետը պետական բարձր պարգև` «Կանադայի շքանշան» է հանձնել ազգությամբ հայ Արշավիր Գյունջյանին և Զորյան ինստիտուտի նախագահ Գուրգեն Սարգսյանին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հայտնում է Կանադայի գեներալ-նահանգապետի պաշտոնական կայքը:
Կանադայի գլխավոր նահանգապետ Ժուլի Պեյետը «Կանադայի շքանշան» է հանձնել 120 մարդու:
Արշավիր Գյունջյանը պետական բարձր պարգևի է արժանացել Կանադայում  և արտերկրում հայկական մշակույթի ճանաչման և զարգացման գործում ունեցած ավանդի համար: Գուրգեն Սարգսյանին պարգևը տրվել է հայ համայնքում որպես գործարար և կրթության ոլորտի առաջատար ծավալած գործունեության համար:
«Կանադայի շքանշանը» հիմնադրվել է 1967թ., և հանդիսանում է երկրի բարձրագույն պարգևներից մեկը, որը հանձնվում է գլխավոր նահանգապետի կողմից:

Жюли Пейетт вручила "Орден Канады" двум армянам
Генерал-губернатор Канады Жюли Пейетт вручила высокую государственную награду страны "Орден Канады" двум армянам - Аршавиру Гюнджяну и председателю института "Зорян" Гургену Саркисяну. Как передает "Арменпресс", об этом говорится на официальном сайте ведомства.
Орденом награждены 120 человек. Аршавир Гюнджян был удостоен высокой государственной награды за вклад в признание и развитие армянской культуры в Канаде и за рубежом. Гурген Саркисян получил награду за деятельность в армянской общине как лидера в сфере бизнеса и образования.
Орден Канады, учрежденный в 1967 году, является одной из самых высоких наград, вручаемых генерал-губернатором.