2020 թվականը դառնալու է թերահավատների հուսավառվելու և հավատավորների թռիչքի տարի. Նիկոլ Փաշինյան (լուսանկարներ)
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ:
«Սիրելի ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ, Արցախի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ, Սփյուռքի հպարտ հայություն:
Ձեզ դիմում եմ ուղիղ եթերում, Հայաստանի Հանրապետության եւ համայն հայության մայրաքաղաք Երեւանի սրտից՝ Հանրապետության Հրապարակից, որտեղ 2018 թվականի գարնանը իրար հետ իրականացրեցինք Ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխությունը:
Անցնող 2019 թվականը ետհեղափոխական առաջին ամբողջական տարին էր եւ 2018 թվականի դեկտեմբերի 31-ի իմ ամանորյա ուղերձում ձեզ խոստացել էի, որ 2019 թվականի ընթացքում մենք նվաճելու ենք նոր բարձունքներ, արձանագրելու ենք նոր հաջողություններ եւ առաջին հերթին մեր երկրի սոցիալ տնտեսական կյանքում:
Ուրախ եմ փաստել, որ տեսանելի, շոշափելի ու չափելի բազմաթիվ արդյունքներ ենք արձանագրել անցնող տարվա ընթացքում:
2019 թվականի արդյունքներով Հայաստանը ամենամեծ տնտեսական աճն է ունենալու ոչ միայն մեր տարածաշրջանում, ոչ միայն Եվրասիական տնտեսական միության տարածքում, ոչ միայն ԱՊՀ-ում եւ ետխորհրդային ողջ տարածքում, այլեւ ենթադրաբար՝ Եվրոպական տարածաշրջանում: Հայաստանը վստահաբար 2019 թվականի տնտեսական աճի ցուցանիշներով աշխարհի առաջատար երկրների թվին է դասվելու:
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները կարող են տեսնել եւ զգալ մեր տնտեսության մեջ տեղի ունեցած փոփոխությունները.
2019 թվականի ընթացքում Հայաստանում նորոգվել են այնքան ավտոճանապարհներ, որքան 2015, 16, 17 թվականներին միասին վերցրած:
Բարձրացել են զինվորականների, փրկարարների, ուսուցիչների, անտառապահների, բազմաթիվ բուժաշխատողների աշխատավարձեր, 2020 թվականի հունվարի մեկից բարձրանում են բոլոր տեսակի կենսաթոշակները եւ նպաստները, ավելանում է նվազագույն աշխատավարձը:
Իրականացվում են զուտ սոցիալական ծրագրեր. բյուջեի միջոցների հաշվին մանկատան 300 սաներ, ում պետությունը դեռ 2003 թվականից բնակարան հատկացնելու պարտավորություն ունի, ի վերջո ստանում են բնակարաններ:
Լուծվում է զինթոշակառուների բնակարանային խնդիրը, ինչի համար հատկացվել է ավելի քան 8 միլիարդ դրամ:
1 միլիարդ 500 միլիոն դրամ է հատկացվել 121 փախստական ընտանիքների բնակարանով ապահովելու համար. նման ծրագիր Հայաստանում նախկինում երբեք չի իրականացվել:
Եւ ուրախ եմ արձանագրել, որ հիմա Հայաստանը գտնվում է աղքատության՝ ամենացածր մակարդակի վրա, նման հաշվառում իրականացնելու մեկնարկի օրվանից ի վեր:
Մեր երկրի միջազգային պահուստները հասել են աննախադեպ ծավալների, գերազանցելով 2.8 միլիարդ դոլարը, 2019 թվականի պետական բյուջեի հարկային եկամուտները գերակատարվել են ավելի քան 100 միլիարդ դրամով:
Հայաստանի կառավարությունը բազմաթիվ ծրագրեր է իրականացնում, որոնց միջոցով հազարավոր ընտանիքների աջակցում է աշխատանքով հաղթահարել աղքատությունը եւ կառուցել բարեկեցություն:
Կարեւոր է ընդգծել նաեւ, որ 2018 թվականի մայիսից ի վեր Հայաստանում ի հայտ է եկել շուրջ 84 հազար նոր աշխատատեղ, անշեղորեն նվազում է գործազուրկների թիվը: Դեռ ավելին, այսօր Հայաստանում հազարավոր թափուր աշխատատեղեր կան:
Սիրելի հայրենակիցներ.
Մեր ձեռքբերումների ցանկը դեռ երկար կարելի է շարունակել: Այս թվարկումը, սակայն, անում եմ ոչ միայն 2019 թվականը ամփոփելու, այլեւ 2020 թվականի մեր նշաձողերը սահմանելու համար:
Նոր տարին դիմավորում ենք բարձր տրամադրությամբ, ամրապնդված ինքնավստահությամբ, սեփական ուժերի եւ ապագայի նկատմամբ նորոգված հավատով:
2020 թվականը պիտի դառնա այս համազգային տրամադրության, ինքնավստահության ու հավատի անհատականացման տարի: Նոր տարում սեփական ուժերի եւ ապագայի նկատմամբ հավատով ու եռանդով պիտի համակվեն նույնիսկ թերահավատները եւ մենք յուրաքանչյուր քաղաքացու պետք է ուժ տանք, վստահություն, քաջալերանք, որ ինքը կարող է, ինքը ունակ է, ինքը ի վիճակի է ունենալ հաջողություններ՝ կրթության, կարիերայի մեջ, ձեռներեցության, արդար, ստեղծագործ, գրագետ աշխատանքով արդյունք ստեղծելու, հարստանալու եւ սեփական երկիրը հարստացնելու գործում:
Մենք ծավալուն փոփոխություններ ենք իրականացրել հարկային օրենսգրքում, որ 2020 թվականը դառնա մեր քաղաքացիների տնտեսական ակտիվության բացառիկ տարի: Հեղափոխությունից հետո հարյուր միլիոնավոր հավելյալ դոլարներ են մտնում Հայաստանի Հանրապետություն, եւ յուրաքանչյուր քաղաքացի պետք է մտածի, թե ստեղծարար ձեռնարկատիրության ի՞նչ նախագծով կարող է իր մասնաբաժինը ստանալ այս ազգային հարստությունից եւ ազգային հարստության ի՞նչ մասնաբաժին ինքը կարող է ստեղծել:
Հայաստանում հաստատված են անհնարինը իրականություն դարձնելու ժամանակներ: 2018 թվականին շատ քչերն էին հավատում, որ հնարավոր է երկրում իրականացնել Ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխություն, 2019-ին շատ քչերն էին հավատում, որ արձանագրելու ենք համաշխարհային ուշադրության արժանի տնտեսական ցուցանիշներ:
2020 թվականը դառնալու է թերահավատների հուսավառվելու եւ հավատավորների թռիչքի տարի, Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական, քաղաքական, սոցիալական ու հոգեբանական թռիչքի տարի: Սա է այս հեղափոխական՝ սիրո եւ համերաշխության բազմամարդ ու խինդառատ Հանրապետության Հրապարակի այս պահի խորհուրդը:
2019 թվականին մենք ըստ էության փակել ենք այսպես կոչված «80-ականների զենքերի» ամոթալի էջը: Ընդամենը օրեր առաջ Հայաստանը ձեռքբերեց ՍՈւ 30 ՍՄ գերժամանակակից բազմաֆունկցիոնալ ռազմական օդանավեր եւ վերջապես ունեցանք կործանիչ ավիացիա, ձեռք բերեցինք ՏՈՐ-Մ2ԿՄ հակաօդային եւ հակահրթիռային պաշտպանության գերժամանակակից համակարգեր:
2019 թվականին վերջին տարիների համար աննախադեպ քանակի զենք եւ զինամթերք ենք ձեռքբերել, որոնք կամ հենց 2019 թվականի արտադրության են, կամ բոլորովին չօգտագործված: Սա աննախադեպ իրավիճակ է մեր բանակի պատմության մեջ:
Հարկ եմ համարում կրկին ընդգծել, որ գերժամանակակից այս զենքերը մեզ անհրաժեշտ են խաղաղության եւ ոչ պատերազմի համար: Իսկ մեր խաղաղությունն ապահովում են այսօր, հիմա, հենց այս պահին առաջնագծում, սահմանին կանգնած եւ իրենց զորամասերում մեզ հետեւող զինվորները, սպաները, գեներալները:
Ամանորի այս հանդիսավոր հարթակից հատուկ ողջույններ եմ հղում նրանց եւ շնորհակալություն եմ հայտնում մեր խաղաղության դիրքերում ամուր կանգնած լինելու համար:
Ասեմ նաեւ, որ բանակում սկսվել եւ մեծ թափով առաջ է շարժվում զինվորներին բարձրորակ սննդով ապահովելու նոր համակարգի ներդրումը, որը լայն դրական արձագանք է գտել զինվորների, նրանց ծնողների եւ հանրության շրջանում: 2020 թվականի արդյունքներով մտադիր ենք սննդի ապահովման այսպիսի համակարգով ապահովել Հայոց բանակի բոլոր զորամասերը ինչի արդյունքում մեր զինվորների ամենօրյա սեղանները կլինեն իրենց մատուցած ծառայությանը արժանի.....
Հատուկ ողջույններ եմ հղում Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության, ազգային անվտանգության ծառայության, արտակարգ իրավիճակների նախարարության, արդարադատության նախարարության այն ծառայողներին, ովքեր ամանորյա այս րոպեները անցկացնում են ծառայության մեջ, ապահովելով երկրի ու ժողովրդի անվտանգությունը եւ շնորհակալություն եմ հայտնում նրանց՝ ծառայության համար:
Ջերմորեն ողջունում եմ առողջապահության, էներգետիկայի, հեռահաղորդակցության, տրանսպորտի, հանրային սննդի ոլորտի այն աշխատողներին եւ ընդհանրապես բոլոր այն մարդկանց, ովքեր Ամանորը դիմավորում են ոչ թե ընտանիքի անդամների հետ, այլ աշխատանքի մեջ:
Եւ ի վերջո, ողջունում եմ Հայաստանի Հանրապետության բոլոր քաղաքացիներին, մեր բոլոր հայրենակիցներին, Հայաստանում, Արցախում, սփյուռքում... ու հատկապես այն մարդկանց, ովքեր այս պահին այստեղ են՝ համայն հայության եւ Հայաստանի Հանրապետության մայրաքաղաք Երեւանի սրտում՝ Հանրապետության Հրապարակում:
Սիրում եմ բոլորիդ, հպարտանում եմ բոլորովդ եւ խոնարհվում եմ բոլորիդ առաջ:
Եւ ծառայում եմ բոլորիդ. ձեր բոլոր ցավերը իմ սրտում են, ձեր բոլոր կարիքները իմ մտքում են, ձեր բոլոր երազանքները իմ հոգում են:

Nikol Pashinyan Addresses Congratulatory Message to Armenian People From Republican Square (PHOTOS)
Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan addressed a congratulatory message to the Armenian people on the occasion of the New Year and Christmas.
"Dear people,
Proud citizens of the Republic of Artsakh,
Proud Diaspora Armenians:
I appeal to you live from the heart of Yerevan, the capital of the Republic of Armenia and the whole Armenian nation, from Republic Square, where we carried out a non-violent, velvet, popular revolution in the spring of 2018.
2019 was the first full year following the Revolution. In my December 31, 2018 message, I promised that by the end of 2019, we would have reached new heights, record new achievements, and, above all, our country’s social and economic life would have been improved. Now I am pleased to report that we have seen many visible, tangible and measurable results over the past year.
By the end of 2019, Armenia will have the largest economic growth not only in our region, not only in the Eurasian Economic Union, not only in the CIS and the whole post-Soviet space, but also presumably in the European region. Armenia is sure to be one of the world’s leading countries in terms of economic growth in 2019.
The citizens of the Republic of Armenia can see and feel the changes in our economy. During 2019, as many highways were repaired in Armenia as in 2015, 16, 17 altogether. Salaries of the military, rescuers, teachers, foresters, many health workers have increased, pensions, benefits and the minimum wage will be raised as of January 1, 2020.
We have implemented social programs: since 2003, the state had assumed a commitment to provide housing for 300 orphanage children, who will eventually get apartments. We are addressing the retired military’s housing needs: more than AMD 8 billion has been allocated to that end. 1.5 billion drams shall be earmarked to provide housing for 121 refugee families. No such project has ever been implemented in Armenia before.
I am pleased to state that Armenia has reached the lowest-ever poverty level. Our country’s foreign currency reserves have reached unprecedented volumes beyond the mark USD 2.8 billion. The state budget’s tax receipts were exceeded by over 100 billion drams in 2019.
The Armenian government is implementing many programs to help thousands of families overcome poverty and build prosperity through work. It is also important to note that about 84 thousand new jobs have appeared in Armenia since May 2018, the number of unemployed is decreasing sharply. What is more, there are thousands of vacancies in Armenia today.
Dear Compatriots:
The list of our achievements can go a long way. However, I am making this list not only to summarize 2019 but also to set our benchmarks for 2020.
We celebrate the New Year with high spirits, stronger self-confidence, and renewed faith in our own strengths and our future.
2020 is to be a year of nationwide mood, self-confidence and personalization of faith. In the New Year, even the skeptics will have confidence and enthusiasm for their own strengths and future, and we must give citizens strength and confidence to believe that they can succeed in education, career and entrepreneurship; that they can produce, get rich and enrich the country through fair, creative and literate work.
We have made extensive changes to the Tax Code to make 2020 an exceptional year for our citizens’ economic activity. Hundreds of millions of dollars have come to the Republic of Armenia after the Revolution,, and every citizen should think about what creative entrepreneurship project he can get from this national wealth and what share of national wealth he can create.
The time is high to materialize what seemed to be impossible in Armenia. In 2018, very few people believed in the non-violent velvet popular revolution and in 2019 very few believed that we could boast economic achievements of global relevance. 2020 will be a year of Armenia’s economic, political, social and psychological flight as evidenced by this revolutionary, crowded and passionate Republic Square.
This year we turned the shameful page of the so-called “80s’ weapons.” Just a few days ago Armenia acquired multifunctional and multipurpose military aircraft and we will have a fleet of fighter jets. We acquired modern TOR-M2 KM anti-aircraft and missile defense systems.
In 2019, we acquired an unprecedented amount of state-of-the-art and brand-new weaponry and ammunition. This is an unprecedented situation in the history of army supplies.
I should reiterate that we need these modern weapons for peace, not war. And our peace is being secured today, right now, by the soldiers, officers, and the generals who are standing at the border. I would like to convey special greetings to them from this festive podium, and thank them for protecting us.
I would also like to say that the introduction of a new system of providing high quality food to the soldiers has started and is moving forward with great enthusiasm among the soldiers, their parents and the public at large. We intend to introduce the proposed catering system in all military units by the end of 2020 that will help improve our soldiers’ daily life.
I extend special greetings to the officers of the Armenian Police, National Security Service, Ministry of Emergency Situations, and Ministry of Justice who are spending the last minutes of the outgoing year in service to provide for the security of our country and people. I am greeting those working in healthcare, energy, transportation, public catering institutions, and all those who will see in the New Year at work.
And finally, I welcome all the citizens of the Republic of Armenia, all our compatriots, in Armenia, Artsakh, and the Diaspora... and especially those who are here at the heart of Yerevan, the capital of all Armenians and the capital of the Republic of Armenia.
I love you all, I am proud of you all, and I bow to you all. I serve you all. all your sorrows are in my heart, all your needs are in my mind, all your dreams are in my soul.