Մոնտենեգրոյում վերսկսվել են «եկեղեցական» ցույցերը
Մոնտենեգրոյի մայրաքաղաքում և մի շարք քաղաքներում բազմամարդ բողոքի ակցիաներ են տեղի ունեցել կրոնական սեփականության մասին օրենքի նախագծի դեմ, հայտնում է АР գործակալությունը:
Մոնտենեգրոյի նախագահ Միլո Ջուկանովիչը հայտարարել է, որ եկեղեցու համար ձգտելու է ավտոկեֆալիայի հասնել Ուկրաինայի օրինակով: Ընդդիմությունն առաջարկել է ավելի քան 150 փոփոխություն նոր օրինագծում, սակայն դրանք հաշվի չեն առնվել:
Խորհրդարանն ընդունել է օրենքը, քվեարկությունն ավարտվել է զանգվածային ծեծկրտուքով: Ոստիկանությունը ձերբակալել է 18 պատգամավորի, նրանցից 3-ը դեռևս անազատության մեջ են:

В Черногории возобновились "церковные" протесты
В Черногории несколько тысяч человек в среду, 2 января, провели акции протеста против законопроекта о религиозной собственности, сообщает Корреспондент со ссылкой на агентство АР.
Мирные протесты прошли в столице Подгорице и нескольких других городах.
Президент Черногории Мило Джуканович заявил, что будет добиваться автокефалии для черногорской церкви по примеру Украины. Оппозиция предложила свыше 150 поправок к новому законопроекту, но они не были учтены.
Парламент принял закон. Голосование закончилось массовой дракой. Полиция задержала 18 депутатов, трое из них остаются под стражей.