Գերմանիան Իրաքից դուրս է բերում իր ռազմական ռեսուրսների մի մասը
Ըստ գերմանական ԶԼՄ-ների, Իրաքում իրանցի գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի սպանությունից հետո լարվածության ֆոնին Գերմանիան Իրաքում տեղակայված իր ռազմական ռեսուրսների մի մասը տեղափոխում է Քուվեյթ և Հորդանան: Այս մասին տեղեկացնում է РИА Новости գործակալությունը:
Գերմանիայի արտգործնախար Հայկո Մաասը և պաշտպանության նախարար Աննեգրետ Կրամպ-Կարրենբաուերը այս առիթով նամակ են ուղղել Բունդեսթագին:
Առաջնահերթ Իրաքից դուրս են բերվելու այն զինծառայողները, որոնք աշխատում են Բաղդադում և Տաջիում:
«Միանշանակ, մենք հարգանքով ենք մոտենում Իրաքի կառավարության ցանկացած որոշման: Մենք սկզբունքայնորեն պատրաստ ենք շարունակել միջազգային շրջանակներում օգնություն ցուցաբերել Իրաքին, եթե այդպիսի պահանջ լինի այնտեղից և դա բխի իրավիճակից: Այնտեղ տեղակայված զինծառայողները շուտով կտեղափոխվեն Քուվեյթ և Հորդանան»,- ասված է նախարարների նամակի մեջ:

Germany Partially Withdraw Troops From Iraq
Germany responded to growing security concerns in the Gulf region, saying it plans to "temporarily thin out" the number of soldiers in Iraq. Its military presence will be reduced particularly in Baghdad and Taji, DW reports.
Germany will reduce the number of its troops stationed in Iraq due to growing regional security concerns, according to two of the country's top lawmakers.
The German military contingent in the country will be "temporarily thinned out," with around 30 out of the 130 personnel serving in the country to be redeployed to neighboring countries, Foreign Minister Heiko Maas and Defense Minister Annegret Kramp-Karrenbauer said in a letter to their ministries.
The transfer will mainly apply to soldiers stationed in Iraq's capital, Baghdad, and Taji to the north. Soldiers in these areas are set to be moved to Jordan and Kuwait.