Եվրահանձնաժողովի ղեկավարն ԱՄՆ-ին և Իրանին կոչ է արել անհապաղ դադարեցնել զենքի կիրառումը
Վաշինգտոնն ու Թեհրանը պետք է անհապաղ դադարեցնեն զենքի կիրառումը՝ իրավիճակը կարգավորելու նպատակով երկխոսություն սկսելու համար: Այս մասին Բրյուսելում հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը: Այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Զենքի կիրառումը պետք է անհապաղ դադարեցվի՝ երկխոսության հնարավորություն ստեղծելու համար: Մենք կոչ ենք անում անել հնարավոր ամեն ինչ բանակցությունները վերսկսելու համար»,- ասել է նա:
Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենի խոսքով՝ Եվրահանձնաժողովն արտակարգ հանդիպում է անցկացրել Իրանի շուրջ ստեղծված իրավիճակի շուրջ ՝ վերլուծելով մասնավորապես այն, թե ինչ ազդեցություն կունենա կատարվածը ԵՄ-ի վրա:

European Commission President Calls on Iran and US to Stop the Use of Weapons
Political leaders are urging Iran and the United States to refrain from any steps that would further aggravate ongoing tensions in the Middle East, Cnbc.com reports.
"The use of weapons must stop now to give space to dialogue. We are all called upon to do everything possible to rekindle talks. There cannot be enough of that," European Commission President Ursula von der Leyen told reporters on Wednesday.
"We have established and timetested relations with many actors in the region and beyond to de-escalate the situation," she added.