Նիկոլյա Սարկոզին դատարանի առջև կկանգնի 2020 թվականի հոկտեմբերին. ԶԼՄ
Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Նիկոլյա Սարկոզիի նկատմամբ կոռուպցիայի և քննության վրա ազդելու մասին գործով դատական գործընթացը կանցկացվի հոկտեմբերի 5-22-ին, հաղորդում է TASS-ը՝ հղում կատարելով France-Presse-ին:
Նախնական լսումները կկայանան 2020 թվականի հունիսի 17-ին: Այսպիսով, Սարկոզին կդառնա Ֆրանսիայի Հինգերորդ հանրապետության առաջին նախկին նախագահը, որի նկատմամբ կոռուպցիայի մեղադրանքով դատական գործընթաց կանցկացվի:
Վերջինս մասնավորապես կասկածվում է կաշառք տալու փորձերի և ծառայողական գաղտնիքը չպահպանելու մեջ։ Նման մեղադրանքներ էին ներկայացվել նաև նրա փաստաբան Տյերի Էրզոգիի և գերագույն դատախազ Ժիլբեր Ազիբերիի նկատմամբ, ով այժմ թոշակառու է։
Քննիչների կարծիքով 2014թ․ Սարկոզին Էրզոգի միջոցով փորձել է Ազիբերից փակ ծառայողական տեղեկատվություն ստանալ։ Նրանց կարծիքով՝ նախկին նախագահը ցանկացել է հետ ստանալ հետաքննության ընթացքում բռնագրավված փաստաթղթերը, որոնք վկայում էին, որ 2007թ․ իր նախընտրական քարոզարշավում անօրինական օգտագործվել են L'Oreal-ի համասեփականատեր Լիլիան Բետանկուրի դրամական միջոցները։

AFP: Николя Саркози предстанет перед судом в октябре 2020 года
Судебный процесс по делу о коррупции и давлении на следствие в отношении экс-президента Франции Николя Саркози пройдет с 5 по 22 октября. Об этом как передает ТАСС, сообщает в среду агентство France-Presse.
По его данным, предварительные слушания состоятся 17 июня 2020 года.
Этот процесс был утвержден после решения Кассационного суда Парижа, который отклонил ходатайство Саркози против дальнейшего рассмотрения дела. Таким образом он стал первым экс-президентом Пятой Республики, которого будут судить по обвинению в коррупции. Кроме того, суд отклонил ходатайство адвоката Саркози Тьерри Эрзога и бывшего генерального прокурора при Кассационном суде Жильбера Азибера, которые также являются фигурантами этого дела.
Следователи считают, что Саркози в 2014 году попытался через Эрзога получить закрытую служебную информацию от Азибера. По их мнению, экс-президент хотел вернуть свои рабочие записи, конфискованные в рамках расследования дела о нелегальном финансировании в 2007 году его избирательной кампании совладелицей французской косметической компании L'Oreal Лилиан Беттанкур.