Թեհրանը հրապարակել ուկրաինական Boeing-737-ի կործանման հետաքննության առաջին արդյունքները
Թեհրանում կործանված ուկրաինական Boeing-737 ինքնաթիռը բռնկել է դեռ մինչեւ գետնին բախվելը: այս մասին, ինչպես փոխանցում է РИА Новости-ն, ասվում է Իրանի քաղաքացիական ավիացիայի կազմակերպության զեկույցում:
«Ականատեսների հաղորդումների համաձայն, կրակը տեսանելի էր ինքնաթիռում եւ տարածվում Էր դրա ֆուզելյաժով»,- նշվում է փաստաթղթումը:
Գերատեսչությունը գհստակեցնում է, որ տեխնիկական խնդրի հայտնաբերումից հետո Boeing-737-ը փորձել է վերադառնալ օդանավակայան, սակայն օդաչուները չեն հայտնել ինքնաթիռում արտակարգ իրավիճակի մասին:
Հիշեցնենք, հունվարի 8-ի առավոտյան Թեհրանի Իմամ Խոմեյնիի անվան միջազգային օդանավակայանից ոչ հեռու կործանված ինքնաթիռում եղել են 168 ուղևոր և անձնակազմի 9 անդամ: Նրանք բոլորը զոհվել են:

Иран опубликовал первые результаты расследования крушения Boeing
Разбившийся в Тегеране украинский Boeing загорелся еще до столкновения с землей. Об этом, как передает РИА Новости, говорится в отчете организации гражданской авиации Ирана.
"По сообщениям очевидцев, огонь был виден на самолете и распространялся по его фюзеляжу", — уточняется в документе.
Как считают в ведомстве, траектория полета лайнера указывает на то, что после появления неполадки экипаж развернул его обратно, в сторону аэропорта. При этом пилоты не сообщали о возникновении внештатной ситуации на борту.
Трагедия произошла накануне утром: Boeing 737-800 "Международных авиалиний Украины", выполнявший рейс в Киев, разбился вскоре после вылета из аэропорта имени Имама Хомейни.