Բրազիլիայի նախագահը չի մասնակցի Դավոսի տնտեսական համաժողովին
Բրազիլիայի նախագահ Ժաիր Բոլսոնարոն չի մասնակցի հունվարի 21-24-ը Դավոսում տեղի ունենալիք Համաշխարհային տնտեսական համաժողովին (ՀՏՀ)։ Հնդկաստան կատարելիք այցի ծրագրերն, ընդ որում, մնում են ուժի մեջ: Չորեքշաբթի այս մասին տեղեկացրել է պետության մամուլի քարտուղար Օտավիու Ռեգու Բարուսը։
Նրա խոսքով՝ այս որոշումը կապված չէ Մերձավոր Արևելքում իրավիճակի սրման հետ։ «Նախագահը դիտարկել է այս ուղևորության տարբեր ասպեկտները՝ տնտեսական, քաղաքական և անվտանգության հարցերին վերաբերող։ Եվ գործոնների ամբողջությունից ելնելով՝ կայացրել է որոշում, որ այս անգամ կհրաժարվի մասնակցել համաժողովին»,- նշել է Բարուսը։
Ավելի վաղ Բոլսոնարուն, մեկնաբանելով ՀՏՀ-ին մասնակցելու ծրագրերը, հնարավոր էր համարել Շվեյցարիա չմեկնելը՝ նշելով, որ «աշխարհն անհանգիստ է, խոսքը անվտանգության մասին է»։

Brazil's President not to Attend World Economic Forum
Brazil's President Jair Bolsonaro will not attend the upcoming World Economic Forum at Davos, Switzerland, presidential spokesperson Otavio Rego Barros said on Wednesday, xinhuanet reports.
"The President and his assistants analyzed a series of aspects -- economic, security, political. And those aspects, together, allowed the President to evaluate that he should not participate in this forum at this moment," Rego Barros said.
Bolsonaro mentioned the possibility of not attending the summit earlier this week, citing security reasons.
The World Economic Forum, held annually at Davos, is a meeting in which world leaders discuss economic matters. This year's summit will take place on Jan. 21- 24. Bolsonaro attended the World Economic Forum in 2019.