Հայ-սերբական հարաբերությունները քայլ առ քայլ առաջընթաց են գրանցում. փաստել են Հայաստանի նախագահն ու Սերբիայի վարչապետը
Աշխատանքային այցով Արաբական Միացյալ Էմիրություններում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է «Աբու Դաբի կայունության շաբաթ» միջազգային հեղինակավոր ֆորումին մասնակցող Սերբիայի վարչապետ Անա Բռնաբիչի հետ:
Ընդգծելով վերջին շրջանի արդյունավետ հանդիպումներն ու քննարկումները՝ զրուցակիցներն անդրադարձել են ձեռք բերված համաձայնությունների իրականացման ընթացքին։ Նրանք գոհունակությամբ ընդգծել են, որ հայ-սերբական հարաբերությունները քայլ առ քայլ առաջընթաց են գրանցում: Արդեն իսկ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների համար գործում է առանց մուտքի արտոնագրի ռեժիմը, որի վերաբերյալ պայմանավորվածությունը ձեռք էր բերվել նախագահ Արմեն Սարգսյանի՝ Սերբիա պաշտոնական այցի ընթացքում:
Սերբիայի վարչապետը տեղեկացրել է, որ փետրվարի վերջին կբացվի Հայաստանի Հանրապետությունում Սերբիայի Հանրապետության դեսպանությունը: Նշվել է, որ դրանք կարևոր քայլեր են երկու երկրների հարաբերություններն ամրապնդելու ուղղությամբ։
Զրուցակիցները գոհունակությամբ են արձանագրել ևս մեկ պայմանավորվածություն՝ սերբական Նովի Սադ քաղաքում ամեն տարի անցկացվող երաժշտական EXIT փառատոնին զուգահեռ՝ հայկական «Սևան ստարտափ» փառատոն անցկացնելու վերաբերյալ:
Հայաստանի նախագահը և Սերբիայի վարչապետն անդրադարձել են երկկողմ համագործակցության համար հեռանկարային ուղղություններին: Նշելով, որ թե Հայաստանի, և թե Սերբիայի համար շատ կարևոր են բնապահպանական խնդիրներն ու կանաչ տեխնոլոգիաները՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ այս ոլորտում ևս երկու երկրները կարող են փոխշահավետ համագործակցել: Կողմերն ընդգծել են նաև փոխշահավետ գործակցության մեծ ներուժը տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության ոլորտներում: Այս համատեքստում նրանք խոսել են ATOM (Advanced Tomorrow) նախագահական նախաձեռնության շրջանակում համագործակցության հնարավորությունների մասին:

President of Armenia and Prime Minister of Serbia Stated that Armenian-Serbian Relations are Progressing Gradually
President Armen Sarkissian, who is in the United Arab Emirates on a working visit, met with the Prime Minister of Serbia Ana Brnabić who is participating at the prestigious international Abu Dhabi Sustainability forum.
Stressing the recent efficient meetings and discussions, the interlocutors spoke of the process of implementation of the previously reached agreements. They noted with satisfaction that the Armenian-Serbian relations were progressing gradually. Citizens of Armenia have already been granted a free visa entry to Serbia. The agreement on this was reached during President Sarkissian’s official visit to Serbia.
The Prime Minister of Serbia informed that an embassy of the Republic of Serbia in Armenia would open in the end of February. It was noted that those were important steps aimed at the strengthening of the relations between the two countries.
The parties noted with satisfaction another agreement: to conduct along with the annual EXIT musical festival in Novi Sad, the Armenian Sevan Startup festival.
The President of Armenia and Prime Minister of Serbia discussed promising areas of bilateral cooperation. Noting that both in Armenia and in Serbia problems of ecology and green technologies were very important, President Sarkissian said that two countries could cooperate successfully in this area too. The parties noted great potential of a mutually beneficial cooperation also in the areas of technologies, IT, and artificial intelligence. In this context, they spoke about opportunities of cooperation in the framework of the ATOM (Advanced Tomorrow) presidential initiative.