Փաշինյան. 2019 թվականին Հայաստան է ժամանել 5 միլիոն 339 հազար 796 մարդ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում վիճակագրություն է ներկայացրել Հայաստան ժամանած քաղաքացիների թվերի վերաբերյալ։ Գրառման մեջ ասվում է.
«2019 թվականին Հայաստան է ժամանել 5 միլիոն 339 հազար 796 մարդ:
2018 թվականին Հայաստան է ժամանել 4 միլիոն 785 հազար 875 մարդ:
2017-ին Հայաստան է ժամանել 4 միլիոն 373 հազար 117 մարդ:
2017-ի համեմատ 2019-ին Հայաստան է ժամանել 966 հազար 679-ով, կամ 22.1 տոկոսով ավել մարդ:
Նշեմ, որ 2019 թվականի արդյունքներով Հայաստանից մեկնողների թիվը 9 հազար 467-ով ավել է եղել ժամանողների թվից:
2018 թվականի արդյունքներով Հայաստանից մեկնողների թիվը ժամանողներից ավել է եղել 11 հազար 882-ով:
2017 թվականի արդյունքներով, ուշադրություն, Հայաստանից մեկնողների թիվը ժամանողների թվից ավել է եղել, կրկին ուշադրություն, 133 հազար 826-ով:
Նշեմ նաեւ, որ նախորդ գրառումս որ ջնջեցի, ամբողջությամբ ճիշտ էր, պարզապես վերաբերվում էր չորրորդ եռամսյակի՝ հոկտեմբեր, նոյեմբեր, դեկտեմբեր ամիսների տվյալներին:
Ըստ այդմ՝
2019 թվականի չորրորդ եռամսյակում Հայաստան է ժամանել 2 միլիոն 150 հազար 383 մարդ:
2018 թվականին չորրորդ եռամսյակում Հայաստան է ժամանել 1 միլիոն 906 հազար 722 մարդ:
2017 թվականի չորրորդ եռամսյակում Հայաստան է ժամանել 1 միլիոն 751 հազար 729 մարդ:
2017-ի համեմատ 2019-ի չորրորդ եռամսյակում Հայաստան է ժամանել 398 հազար 654-ով, կամ 22.7 տոկոսով ավել մարդ:
Չորրորդ եռամսյակի տվյալները սկսել են դրական սալդո արձանագրվել ժամանողների օգտին՝ միայն Ոչ բռնի, թավշյա ժողովրդական հեղափոխությունից հետո:
Հ.Գ. Այս հաշվարկում միեւնույն անձի բազմակի այցելությունները հաշվառված չեն: Միեւնույն անձի բազմաթիվ մեկնում-ժամանումներից հաշվի է առնվում միայն մեկը: Այսինքն, եթե միեւնույն անձը տարվա ընթացքում 10 անգամ մեկնել-ժամանել է, հաշվառվում է միայն մեկ ժամանումը եւ մեկ մեկնումը: Եթե միայն մեկնել է, հաշվի է առնվում միայն մեկնումը, եթե միայն ժամանել է՝ հաշվի է առնվում միայն ժամանումը»:
Մինչ այդ Փաշինյանն իր էջում գրառում էր կատարել, որն այնուհետև հեռացրել էր՝ պատճառաբանելով գերատեչությունների միջև առկա տարաձայնություններով: Ջնջված գրառման մեջ ասվում էր. «2019 թվականին Հայաստան է ժամանել 2 միլիոն 150 հազար 383 մարդ:  2018 թվականին Հայաստան է ժամանել 1 միլիոն 906 հազար 722 մարդ:  2017-ին Հայաստան է ժամանել 1 միլիոն 751 հազար 729 մարդ:  2017-ի համեմատ 2019-ին Հայաստան է ժամանել 398 հազար 654-ով, կամ 22.7 տոկոսով ավել մարդ:  Նշեմ նաեւ, որ 2018-ի ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխությունից հետո դրական սալդո է արձանագրվել ժամանողների օգտին:  Այսինքն, ի տարբերություն վերջին շա՜տ երկար տարիների, թե 2018, թե 2019 թվականներին ավելի շատ մարդ ժամանել է Հայաստան, քան մեկնել»:

Премьер Армении представил данные о количестве покинувших и прибывших в страну людей
В четвертом квартале 2019 года Армению посетило на около 400 тысяч или 22,7% человек больше, чем в аналогичный период 2017 года. Как сообщает "Арменпресс", об этом на своей странице в Facebook написал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
"В четвертом квартале 2019 года в Армению прибыло 2 миллиона 150 тысяч 383 человека. В четвертом квартале 2018 года в Армению прибыло 1 миллион 906 тысяч 722 человека. В четвертом квартале 2017 года в Армению прибыло 1 миллион 751 тысяча 729 человек. В четвертом квартале 2019 года по сравнению с аналогичным периодом 2017 года в Армению прибыло на 398 тысяч 654 или 22,7% больше человек. Данные за четвертый квартал начали показывать положительное сальдо по количеству прибывших только после ненасильственной бархатной народной революции", - отметил Пашинян.
Премьер-министр также представил данные о количестве покинувших и прибывших в страну людей в 2017-2019 гг..
"В 2019 году в Армению прибыло 5 миллионов 339 тысяч 796 человек. В 2018 году в Армению прибыло 4 миллиона 785 тысяч 875 человек.  В 2017 году в Армению прибыло 4 миллиона 373 тысячи 117 человек. В 2019 году по сравнению с 2017 годом в Армению прибыло на 966 тысяч 679 или 22,1 процента больше людей. Отмечу, что по итогам 2019 года число уезжающих было больше приезжающих на 9 467 человек. В 2018 году количество уезжающих было больше приезжающих на 11 882 человек. В 2017 году количество уезжающих было больше приезжающих, внимание, на 133 тысяч 826 человек", - написал премьер-министр.
Он добавил, что в этих данных не учитываются многочисленные визиты одного и того же человека.
"Учитывается только один из множества выездов и приездов одного и того же человека. То есть, если один и тот же человек выезжал из страны 10 раз в течение года, учитывается только один приезд и один отъезд. Если он только уехал, считается только отъезд, если он только прибыл, учитывается только прибытие", - написал он.
Количество пассажиров, обслуженных в международном аэропорту "Звартноц" в 2019 году, превысило 3 миллиона. Пассажирский поток в "Звартноце" в 2018 году составил 2 миллиона 690 тысяч человек, и в 2019 году зарегистрирован рост на около 11% по сравнению с предыдущим годом.