Խալիֆ Հաֆթարը կմասնակցի Լիբիական կարգավորմանը նվիրված բեռլինյան համաժողովին
Լիբիական ազգային բանակի հրամանատար Խալիֆ Հաֆթարը կմասնակցի Լիբիայում իրավիճակի կարգավորմանը նվիրված բեռլինյան համաժողովին: Այդ մասին հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը՝ հղում կատարելով  Al-Hadath հեռուստաալիքին:
«Հաֆթարը որոշել է ընդունել հրավերը և մեկնել Բեռլին՝ մասնակցելու միջազգային համաժողովին»,- հայտնում են ԶԼՄ-երը: Պաշտոնական հայտարարություն այդ մասին դեռևս չի արվել:
Բեռլինի համաժողովը նշանակված է հունվարի 19-ին: Դրան մասնակցելու են Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն, Չինաստանը, Մեծ Բրիտանիան, Իտալիան, Ֆրանսիան, Թուրքիան, Եգիպտոսը, Ալժիրը, ԱՄԷ-ն, Կոնգոյի Հանրապետությունը, ինչպես նաև ՄԱԿ, ԵՄ, Աֆրիկյան միության և Արաբական պետությունների լիգայի ներկայացուցիչները: Բացի այդ, հրավիրված են նաև Լիբիայի միջազգայնորեն ճանաչված ղեկավար Ֆաիզ Սարաջը և Լիբիական ազգային բանակի հրամանատար Խալիֆ Հաֆթարը, ով գլխավորում է մայրաքաղաքի գրավումը:

Халифа Хафтар примет участие в берлинской конференции по Ливии
Командующий Ливийской национальной армией (ЛНА) Халифа Хафтар примет участие в берлинской конференции по урегулированию ситуации в Ливии. Об этом сообщает РИА Новости, со ссылкой на телеканал Al-Hadath.
"Хафтар решил принять приглашение и отправится в Берлин для участия в международной конференции", - указали они. Официальных заявлений со стороны командования ВС или самого фельдмаршала пока не последовало.
Как проинформировали во вторник в пресс-службе правительства ФРГ, международная конференция по Ливии на уровне глав государств и правительств состоится 19 января в Берлине. Во встрече примут участие Россия, США, Китай, Великобритания, Италия, Франция, Турция, Египет, Алжир, Объединенные Арабские Эмираты, Республика Конго, а также представители ООН, ЕС, Африканского союза и Лиги арабских государств. Кроме того, отмечалось, что приглашены глава заседающего в Триполи Правительства национального согласия (ПНС) Фаиз Саррадж и командующий ЛНА Хафтар, который с апреля прошлого года ведет наступление на столицу.