Կստեղծվի աշխատանքային խումբ Հանրապետության հրապարակի պատմական շերտը բացելու համար
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում նման կարծիք հայտնեց ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի տնօրեն Պավել Ավետիսյանը՝ անդրադառնալով այն դիտարկումներին, թե այնտեղ արժեքավոր բան չկա:
«Ես այդ դիտարկումները չեմ հասկանում: Այնտեղ պահպանվածը մեր պատմությունն է, և այն պահպանելու, ներկայացնելու, հանրայնացնելու, սերունդներին փոխանցելու տեսանկյունից բացելը շատ կարևոր է: Գաղափարը կա, կամքը կա, ինչո՞ւ դա չանել»,- ասաց Պավել Ավետիսյանը: Այլ հարց է, թե ինչպես պետք է դա անել: Պավել Ավետիսյանը նշեց, որ մեր ունեցած Հանրապետության հրապարակն իր ներկայիս ձևով ու տեսքով շատ կարևոր մշակութային, ճարտարապետական արժեք է: Եթե ինչ-որ աշխատանքներ են նախատեսվում, ապա դրանք պետք է արվեն այնպես, որ հրապարակի տեսքը որևէ ձևով չխաթարվի:
«Դա նշանակում է, որ մենք պետք է գտնենք ձևեր բացելու այն ամենը, ինչը պատմական արժեք ունի, սակայն դա չպետք է խաթարի հրապարակի տեսքը: Դրանից բացի, աշխատանքներն այնպես պետք է կազմակերպել, որ հրապարակի խոշոր տրանսպորտային հանգույցը շարունակի գործել»,- ասաց Պավել Ավետիսյանը:
Նա նշեց, որ գործ ունենք 1830-ական թվականներից հետո ձևավորված Երևանի քաղաքային հրապարակի հետ: Այդտեղ պահպանվել են այդ ժամանակվա շենքերի նկուղային հատվածները:
«Ինձ համար շատ կարևոր է, որ այսպիսի նախաձեռնությունը նախադեպ լինի: Երևանն այսօր ունի դեռևս պահպանված իր պատմության տարբեր ժամանակների մասին վկայող մի շարք տարածքներ՝ դա կլինեն Կարմիր բլուրի քաղաքային թաղամասերը, Դալման, Կոնդը, Հանրապետության հրապարակը և այլն: Պետք է հայեցակարգ մշակել, որ պատմամշակութային ողջ ժառանգությունը հարմարեցվի այսօրվա Երևանին և ամենօրյա կյանքի մաս դառնա»,-հավելեց Պավել Ավետիսյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի հանձնարարականը կա, որպեսզի ձևավորվի աշխատանքային խումբ Հանրապետության հրապարակի պատմական շերտը բացելու հարցի հետ կապված: Աշխատանքային խմբում պետք է ընդգրկված լինեն այդ հարցով զբաղվող հնարավոր բոլոր մասնագետները, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ, մշակութաբաններ:

Формируется рабочая группа по открытию исторического пласта под площадью Республики
Такое мнение на пресс-конференции выразил директор Института археологии и этнографии НАН Армении Павел Аветисян, касаясь замечаний о том, что там нет ничего ценного, передает ''Арменпресс''.
"Эти замечания мне непонятны. Там сохранилась наша история, и ее открытие с точки зрения сохранения, представления, популяризации, передачи поколениям очень важно. Есть воля, есть идея, почему это не сделать?", - сказал Павел Аветисян. Вопрос в том, как это сделать. Павел Аветисян отметил, что площадь Республики в ее нынешнем виде является очень важной культурной, архитектурной ценностью. Если запланированы какие-то работы, то они должны быть сделаны так, чтобы вид площади никоим образом не был нарушен.
"Это означает, что мы должны найти способы открыть все то, что имеет историческую ценность, но это не должно испортить внешний вид площади. Кроме того, работы нужно организовать так, чтобы крупный транспортный узел площади продолжал бы действовать", - сказал Павел Аветисян.
Он отметил, что мы имеем дело с городской площадью Еревана, сформировавшейся после 1830-х годов. Сохранились подвальные части зданий того времени.
"Для меня очень важно, чтобы подобная инициатива стала бы прецедентом. В Ереване пока еще есть ряд территорий, свидетельствующих о разных периодах его истории: это городские кварталы Кармир блура, Далма, Конд, Площадь Республики и т. д. Нужно разработать концепцию, чтобы все историко-культурное наследие было адаптировано к сегодняшнему Еревану и стало частью нашей повседневной жизни", - добавил Павел Аветисян.
Он сообщил, что есть поручение министра образования, науки, культуры и спорта РА, чтобы была сформирована рабочая группа по вопросу открытия исторического пласта площади Республики. В рабочую группу должны войти все возможные специалисты, занимающиеся этим вопросом, представители гражданского общества, культурологи.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на своей странице в Facebook написал, что в этом году начнутся работы по открытию исторического пласта старого Еревана, находящегося под Площадью Республики, и его превращению в музейный участок.