Սովորեցնելու դասական մոդելը հնացել է․ «Աբու Դաբի կայունության շաբաթ»-ի շրջանակում հայտարարել է Արմեն Սարգսյանը
Աշխատանքային այցով Արաբական Միացյալ Էմիրություններում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն «Աբու Դաբի կայունության շաբաթ»-ի շրջանակում մասնակցել է քննարկման։
Քննարկման առաջին հարցի կապակցությամբ, որը վերաբերել է կայունությանը քաղաքականության համատեքստում, նախագահ Սարգսյանը մասնավորապես նշել է, որ եթե խոսում ենք երկրի, շրջանի, ինչ-որ տարածքի կամ ամբողջ աշխարհի կայունության մասին, նախ և առաջ պետք է դիտարկել, թե ինչպիսին է լինելու աշխարհի ապագան։ «Կայունության մասին խոսելը հեշտ է թվում, սակայն իրականությունը շատ ավելի բարդ է, քանի որ կայունությունը միայն ժամանակի հետ չի կապված, այլ՝ շատ բաղադրիչներ ունի,-ասել է նախագահը։- Պետք է հաշվի առնել ազգային կերտվածքը, երկրի զարգացման փուլը, երկրի կառավարման ձևը։
Մենք ապրում ենք քվանտային աշխարհում, որը քիչ կանխատեսելի է, որտեղ յուրաքանչյուր փոքր միավոր, ինչպիսին նաև Հայաստանն է, ազդեցություն ունի, կարող է լինել հաջողակ։ Այդպիսին է նաև ԱՄէ-ն՝ փոքր, բայց հզոր և հաջողակ երկիր։ Փոքր երկրներում անհատների ուժը հզորանում է։ Հատկապես Հայաստանը հատուկ ազգային կերտվածք ունի։ Հայաստանը վայր է, որտեղ անհատի ուժը միանգամայն հզոր է։ Հայաստանը տեխնոլոգիական երկիր է, և մարդկանց կապվածությունը «Ֆեյսբուքին» բարձր մակարդակի վրա է, հասարակությունը ներգրավված է կայունության ապահովման գործընթացում»։
Նախագահ Սարգսյանի խոսքով՝ երկրի կայունության ապահովման համար պետք է ունենալ ակտիվ հասարակություն, հատուկ հետաքրքրվածությամբ բիզնես։ «Երբ երկիրը հստակ տեսլական ունի, թե ինչ ձեռքբերումներ է ցանկանում գրանցել, կարելի է հասնել դրանց՝ տարբեր կողմերի միջև ներդաշնակություն ստեղծելով, նախ և առաջ ներգրավելով հասարակությանը, շփվելով մարդկանց հետ,- ասել է նախագահը։- Այսօր ավելի հեշտ է հասարակության հետ շփումը․ կարելի է նրա հետ ամեն օր խոսակցություն ծավալել, ներգրավել նրան և դարձնել խնդիրների լուծման մասնակից, քանի որ նաև նրանք են ստեղծում խնդիրները։
Կայունությունն այն չէ, ինչը մեզ հարմարավետության գոտում է պահում, մենք պետք է ստեղծենք կայունություն անկանխատեսելիություններով լի աշխարհում։ Նոր աշխարհում կայունությունը կնշանակի զարգացում և հնարավորություն։ Տեխնոլոգիաները հնարավորություն են տալիս լուծել բնության և եղանակային փոփոխության հետ կապված շատ խնդիրներ։ Վերջիններս ի հայտ են եկել արդյունաբերական հեղափոխությունների արդյունքում։ Օրինակ՝ էներգետիկայի ոլորտում նոր հնարավորությունների բացահայտմանը զուգահեռ, նաև վնաս է հասցվել մոլորակին։ Սակայն դրական կողմն այն է, որ տեխնոլոգիաների զարգացման շնորհիվ մենք կարող ենք կիրառել արևային էներգիան, միջուկային էներգիան։
Մենք նոր աշխարհի խաչմերուկում ենք, և երբ դիտարկում ենք կայունությունը, այն ամբողջովին տեսլականի, զարգացման և հնարավորությունների մասին է: Ապագայի համար ամենակարևոր արժեքը լինելու է մարդը:
Մարդկության բարոյականությունը և ներգրավվածությունը վճռորոշ են դառնում, քանի որ առաջընթացի, կայունության, զարգացման, հնարավորության ստեղծման համար անհրաժեշտ գործիքները դառնում են շատ ավելի հզոր: Մարդկությունն այլևս նույնը չէ, ինչ հազարավոր տարիներ առաջ էր, երբ նրա ձեռքին մուրճն էր: Այսօրվա մարդը հզոր ուժ ունի իր ձեռքում»:
Կայունությունը և կլիմայական փոփոխությունները ժամանակի ընթացքում ավելի շատ մարտահրավերների են հանդիպում: Ո՞րն է փոքր երկրների դերը այս հարցում․ ի պատասխան այս հարցադրման՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ 21-րդ դարում, երբ տեխնոլոգիաները շատ հզոր են դառնում, նորարարությունը զարգանում է արագ տեմպերով, անհատները հզորանում են, իսկ ստարտափը կարող է դառնալ բազմամիլիարդանոց ընկերություն, ապա նույն կերպ փոքրը կարող է ոչ միայն գեղեցիկ լինել, այլ նաև հզոր: «Դա կախված է, թե ինչքան լավ ես դու կազմակերպված և ինչքան լավ ես հաղորդակցվում աշխարհի հետ, ինչպիսի հեռահար զարգացումների ծրագիր ունես տեխնոլոգիաների ոլորտում, ինչքան ջանք ես ներդնում,- նշել է Արմեն Սարգսյանը:- Եթե խոսենք իմ երկրի մասին, որը փոքր է, բայց շատ ավելի մեծ է որպես ազգ, ապա մենք այսօր՝ 21-րդ դարում, ունենք առավելություններ, որոնցից մեկն այն է, որ մենք համաշխարհայնորեն փոխկապակցված ազգ ենք:
Եթե դուք մտածեք «Ֆեյսբուքի», «Թվիթերի» կամ այլ սոցիալական ցանցի մասին, ապա հայերի համար կա մեկ այլ ցանց, որը կոչվում է ազգային: Հայերը, անկախ նրանից ապրում են Արգենտինայում, Կալիֆորնիայում, Մերձավոր Արևելքում, ԱՄԷ-ում կամ մեկ այլ երկրում, հետաքրքրվում են, թե ինչ է կատարվում Հայաստանում, նրանք կապված են իրենց պատմության և հայրենիքի հետ, նրանցից շատերը նշանակալի ներդրում ունեն աշխարհի զարգացման գործում: Այդպիսով ստեղծվում է համաշխարհային ցանց, որը մեծ առավելություն է: Երեք, չորս և նույնիսկ հինգ անգամ ավելի շատ հայեր ապրում են արտերկրում, քան Հայաստանում: Նրանք տարբեր մշակույթ, գիտելիք ունեն և հաջողությամբ մեր երկիրն աշխարհին են կապում։ Նրանք կարող են իրենց շարունակական ներդրումն ունենալ մեր երկրի հաջողության համար»:
Պատասխանելով մեկ այլ հարցի, թե՝ հանրային քաղաքականության մեջ ո՞րն է կրթության դերը, կրթությունը ինչպիսի՞ դեր կարող է ունենալ հասարակություններն ավելի կայուն դարձնելու համար, նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ կրթություն ասելով նկատի չունի միայն դպրոցը կամ համալսարանը: «Առաջին հերթին մենք պետք է գիտակցենք, որ մենք այն ենք, ինչ կանք, ինչ սովորում ենք մեր կյանքի ընթացքում,-նշել է նախագահը:- Այն պահին, երբ դադարենք սովորել, մարդկության պատմությունը կավարտվի, քանի որ սովորելն է առաջընթացի հիմնական ճանապարհը: Այսօր կրթությունը դառնում է ոչ միայն բիզնես, որը շատ կայուն ու հետաքրքիր է և կարող է օգնել շատ գումար վաստակել, այլև մեր զարգացման ամբողջական մասը: Առանց բազմակողմանի կրթական համակարգի, նոր տեխնոլոգիաների զարգացում չի լինի: Դուք կարող եք աշխարհի ամենալավ լաբորատորիան ունենալ, բայց եթե չունեք երիտասարդ, կրթված ուսանողներ, ապա երբեք չեք հաջողի: Աշխարհի մեծ ընկերությունները փորձում են ներգրավել անհատի ստեղծարարությունը, քանի որ առաջատար ինժեներներին սովորեցնելու, նրանց քայլ առ քայլ առաջ տանելու մոդելը երբեմն չի աշխատում: 21-րդ դարը ստարտափերի դար է: Աշխարհն ինքնին ստարտափ է: Այդպիսով՝ դուք պետք է օգտվեք գիտելիքի, երիտասարդների նորարության էներգիայից: Կրթությունն արտադրության, նորարության, բիզնեսի միավորումն է:
Մենք պետք է նաև վերանայենք, թե ինչպես ենք սովորեցնում, քանի որ սովորեցնելու դասական մոդելը հնացել է: Կարո՞ղ եք պատկերացնել երիտասարդների, որոնք իրենց կյանքը սկսել են Ipad-ով, տեղեկատվության այդքան մեծ պաշարով, կյանքի նման արագությամբ, 45 րոպե տևողությամբ դասաժամին նստել և պարզապես ինչ-որ բան կրկնել: Ոչ: Երբեմն նկատում եմ, որ փոքր երեխաները չեն կարողանում 15, 20 րոպեից ավելի նստել կամ կանգնել: Նրանք ապագայից եկած երեխաներ են, որոնք լցված են մեծ էներգիայով: Մենք պետք է նորացնենք երեխաներին կրթելու մեթոդները՝ դրանք ավելի ճշգրիտ, ընդգրկուն, արագ, կարճ դարձնելով, պետք է նրանց սովորեցնենք վերլուծել: Արհեստական բանականությունը կարող է տրամադրել հիմնական ինֆորմացիան, վերլուծություն, և ձեր ուժը նրա մեջ է, թե ինչպես կկարողանաք այն օգտագործել և դրանից ինչ-որ նոր և հզոր բան ստանալ: Արհեստական բանականությունն ամենուր է լինելու, և մենք պետք է կրկին մտածենք, թե ինչ է կրթությունը, ինչպես պետք է սովորեցնենք մարդկանց: Դասական համալսարանը հիանալի ձեռքբերում է, բայց անհրաժեշտ են բարեփոխումներ:
Նոր աշխարհում յուրաքանչյուրին ընձեռված է մեծ և փոքր հնարավորություն: Փոքրը կարող է շատ հաջողակ լինել՝ և՛ անհատապես, և՛ պետական մակարդակով»:

"Армения - это место, где сила личности велика": Армен Саркисян в Абу-Даби
Находящийся с рабочим визитом в Объединенных Арабских Эмиратах президент Республики Армения Армен Саркисян в рамках "Недели стабильности Абу-Даби" принял участие в дискуссии.
В связи с первым вопросом дискуссии, относящимся к стабильности в политическом контексте, Президент Саркисян, в частности, отметил, что если говорим о стабильности страны, района, какой-то территории или всего мира, прежде всего нужно рассмотреть, каким будет будущее мира. "Говорить о стабильности кажется просто, однако реальность намного сложнее, поскольку стабильность связана не только со временем, а имеет много компонентов, - сказал Президент. - Нужно учитывать национальный образ, этап развития страны, форму управления страны.
Мы живем в квантовом мире, который мало поддаётся прогнозированию, где каждая малая единица, какой также является Армения, имеет влияние, может быть успешной. Таковы также ОАЭ - маленькая, но мощная и успешная страна. В малых странах возрастает сила личностей. Особенно Армения имеет особый национальный облик. Армения - это место, где сила личности велика. Армения - технологическая страна, и привязанность людей к Фейсбуку находится на высоком уровне, общественность вовлечена в процесс обеспечения стабильности".
По словам президента Саркисяна, для обеспечения стабильности страны нужно иметь активную общественность, особо заинтересованный бизнес. "Когда страна имеет чёткое видение, какие достижения хочет иметь, можно их достигнуть, создавая гармонию между разными сторонами, прежде всего вовлекая общественность, общаясь с людьми, - сказал Президент. - Сегодня проще общение с общественностью: можно с нею говорить каждый день, привлекать её и делать участником решения задач, поскольку также они создают задачи.
Стабильность - не то, что держит нас в зоне комфорта, мы должны создать стабильность в мире полном непредсказуемости. В новом мире стабильность будет означать развитие и возможности. Технологии дают возможность решать многие проблемы, связанные с природой и климатическими изменениями. Последние появились в результате индустриальных революций. Например, параллельно с обнаружением новых возможностей в сфере энергетики, также нанесён вред планете. Однако позитивная сторона в том, что благодаря развитию технологий, мы можем применять солнечную энергию, ядерную энергию.
Мы на перекрёстке нового мира, и когда мы рассматриваем стабильность, это целиком про развитие, возможности и видение. В будущем самой большой ценностью будет человек.
Нравственность человечества и его вовлеченность становится решающей, поскольку необходимые для создания прогресса, стабильности, развития, возможности инструменты становятся намного более мощными. Человечество отныне не то, что было тысячи лет назад, когда в руках у него был молот. Сегодняшний человек обладает мощной силой в своих руках".
Стабильность и климатические изменения с течением времени встречаются с большим числом вызовов. Какова роль малых стран в этом вопросе? В ответ на этот вопрос Президент Саркисян сказал, что в 21-ом веке, когда технологии становятся очень мощными, инновации развиваются быстрыми темпами, личности усиливаются, а стартап может стать многомиллиардной компанией, таким же образом малое может не только быть прекрасным, но и мощным. "Это зависит от того, насколько хорошо ты организован и насколько хороша твоя коммуникация с миром, какие программы долгосрочного развития ты имеешь в технологической сфере, сколько усилий вкладываешь, - отметил Армен Саркисян. - Если говорим о моей стране, которая мала, но намного больше как нация, то мы сегодня, в 21-ом веке, имеем преимущества, одно из которых состоит в том, что мы всемирно взаимосвязанная нация.
Если вы думаете о Фейсбуке, Твиттере или других социальных сетях, то для армян есть некая другая сеть, которая называется национальной. Армяне, независимо от того, живут они в Аргентине, Калифорнии, Ближнем Востоке, США или в какой-то другой стране, интересуются тем, что происходит в Армении, они связаны со своей историей и родиной, многие из них имеют значительный вклад в дело мирового развития. Таким образом создаётся всемирная сеть, которая имеет большое преимущество. В три, четыре и даже пять раз больше армян, чем в Армении, живёт за рубежом. Они имеют различную культуру, знания и успешно связывают нашу страну с миром. Они могут вносить свой постоянный вклад в успех нашей страны".
Отвечая на другой вопрос, какова роль образования в общественной политике, какую роль может иметь образование в том, чтобы сделать общества более стабильными, президент Саркисян сказал, что говоря образование, не имеет в виду только школы или университеты. "Мы должны в первую очередь осознавать, что мы - то, чем являемся, чему учимся в течение нашей жизни, - отметил Президент. - В тот момент, когда мы прекратим учиться, закончится история человечества, поскольку учеба - основной путь прогресса. Сегодня образование становится не только бизнесом, который очень стабилен и интересен и может помочь заработать много денег, но неразрывная часть нашего развития. Без многосторонней образовательной системы не будет развития новых технологий. У вас может быть самая лучшая в мире лаборатория, но если нет молодых, образованных студентов, вы никогда не будете успешны. Крупные мировые компании пытаются привлечь креативность личности, поскольку модель обучения ведущих инженеров, ведения их вперёд шаг за шагом, подчас, не работает. 21-ый век - век стартапов. Мир сам по себе является стартапом. Таким образом, вы должны пользоваться энергией знаний, молодежных инноваций. Образование - единство производства, инноваций, бизнеса.
Мы должны также пересмотреть то, как мы обучаем, поскольку классическая модель обучения устарела. Можете ли вы представить себе молодых людей, которые начали свою жизнь с Ipad-ом, с таким большим запасом информации, с такой скоростью жизни, сидящих в классе на 45-ти минутном уроке и просто что-то повторяющих. Нет. Иногда замечаю, что маленькие дети не могут усидеть больше 15, 20 минут. Они - дети, пришедшие из будущего, которые наполнены большой энергией. Мы должны обновить методы образования детей, делая их более точными, насыщенными, быстрыми, короткими, мы должны научить их анализировать. Искусственный интеллект может предоставить основную информацию, анализ, и ваша сила в том, как вы сможете использовать и получать из этого нечто новое и мощное. Искусственный интеллект будет везде, и мы должны вновь думать, что такое образование, как мы должны учить людей. Классический университет - замечательное достижение, но необходимы реформы.
В новом мире каждому предоставлены большие и малые возможности. Маленький может быть очень успешным и на уровне личности, и на государственном уровне".