2019 թվականը ջերմաստիճանի ցուցանիշով երկրորդն Է դիտարկումների ողջ պատմության ընթացքում
Անցած տարին գրեթե ամենատաքն է դարձել օդերևութաբանական դիտարկումների 140-ամյա պատմության ընթացքում՝ առաջին հորիզոնականը զիջելով 2016 թվականին: Այդ մասին հայտնում է Bloomberg գործակալությունը՝ վկայակոչելով հինգ հետազոտական ինստիտուտների (NASA, Օվկիանոսների և մթնոլորտային հետազոտությունների ԱՄՆ-ի ազգային վարչություն (NOAA), Համաշխարհային օդերևութաբանական կազմակերպություն, Berkeley Earth ոչ առևտրային կազմակերպություն, Մեծ Բրիտանիայի օդերևութաբանական ծառայություն) տվյալները:
Berkeley Earth-ի տվյալներով՝ Երկրի 10 տոկոսի վրա գրանցվել են տապի տեղային միջին տարեկան ռեկորդներ այն դեպքում, երբ ռեկորդային միջին տարեկան ցածր ջերմաստիճաններ չեն գրանցվել:
2019 թվականին Երկրի վրա միջին տարեկան ջերմաստիճանը 0,95°C -ով բարձր է եղել անցյալ դարի միջին ցուցանիշից և ընդամենը Ցելսիուսի 0,04°C-ով է զիջել 2016 թվականի բացարձակ ռեկորդին, ասվում է NOAA-ի կայքում:

2019 год стал вторым по температуре за всю историю наблюдений
Прошедший год стал почти самым теплым за 140-летнюю историю метеорологических наблюдений, уступив первую строчку лишь 2016 году. Об этом, как передает Интерфакс, сообщает Bloomberg со ссылкой на данные пяти исследовательских институтов (NASA, Национальное управление океанических и атмосферных исследований США (NOAA), Всемирная метеорологическая организация, НКО Berkeley Earth, Метеорологическая служба Великобритании).
По данным Berkeley Earth, на 10% Земли были зарегистрированы локальные среднегодовые рекорды жары, в то время как рекордно низких среднегодовых температур зафиксировано не было.
Среднегодовая температура на Земле в 2019 году оказалась на 0,95 градуса Цельсия выше среднего показателя прошлого века и всего на 0,04 градуса Цельсия ниже, чем абсолютный рекорд 2016 года, говорится на сайте NOAA.