ԵՄ-ն չի մեկնաբանում Զարիֆի այն ասածը, որ «եվրաեռյակը» միջուկային գործարքը «ծախեց» Թրամփին
Եվրամիությունը հրաժարվում է մեկնաբանել Իրանի արտգործնախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆի այն հայտարարությունը, ըստ որի Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան և Գերմանիան իրանական միջուկային գործարքի «մնացորդները ծախեցին» եվրոպական ավտոմոբիլների վրա մաքսատուրք չսահմանելու ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի խոստման դիմաց:
«Ինչ վերաբերում է «եվրաեռյակի» վերաբերյալ նախարար Զարիֆի դիտողությանը, ապա մենք չենք մեկնաբանում… Մենք աշխատում ենք պահպանել գործարքը, որովհետև այն շատ կարևոր է»,- հունվարի 16-ին Բրյուսելում տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ԵՄ-ի արտաքին քաղաքական ծառայության ներկայացուցիչ Պետեր Ստանոն, փոխանցում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Ավելի վաղ Իրանի արտգործնախարար Մոհամադ Զարիֆը հայտարարել էր, որ Լոնդոնը, Փարիզը և Բեռլինը իրանական միջուկային գործարքի «մնացորդները ծախել են» եվրոպական ավտոմոբիլների վրա մաքսատուրքեր չսահմանելու ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի խոստման դիմաց:

ЕС не комментирует слова Зарифа том, что "евротройка" "продала" ядерную сделку Трампу
Евросоюз отказывается прокомментировать заявление министра иностранных дел Ирана Мохаммада Джавада Зарифа о том, что Великобритания, Франция и Германия "продали остатки" иранской ядерной сделки (Совместный всеобъемлющий план действий, СВПД) в обмен на обещание президента США Дональда Трампа не вводить пошлины на европейские автомобили, передает ТАСС
"Что касается ремарки министра Зарифа по отношению к "евротройке", то мы не комментируем... Мы работаем над сохранением сделки, потому что она очень важна", - сказал в четверг на пресс-конференции в Брюсселе представитель внешнеполитической службы ЕС Петер Стано.
Ранее в четверг глава МИД Ирана Мохаммад Джавад Зариф заявил, что Великобритания, Франция и ФРГ "продали остатки" иранской ядерной сделки в обмен на обещание президента США Дональда Трампа не вводить пошлины на европейские автомобили.