ԵՄ-ն չի մեկնաբանում Զարիֆի այն ասածը, որ «եվրաեռյակը» միջուկային գործարքը «ծախեց» Թրամփին
Եվրամիությունը հրաժարվում է մեկնաբանել Իրանի արտգործնախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆի այն հայտարարությունը, ըստ որի Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան և Գերմանիան իրանական միջուկային գործարքի «մնացորդները ծախեցին» եվրոպական ավտոմոբիլների վրա մաքսատուրք չսահմանելու ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի խոստման դիմաց:
«Ինչ վերաբերում է «եվրաեռյակի» վերաբերյալ նախարար Զարիֆի դիտողությանը, ապա մենք չենք մեկնաբանում… Մենք աշխատում ենք պահպանել գործարքը, որովհետև այն շատ կարևոր է»,- հունվարի 16-ին Բրյուսելում տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ԵՄ-ի արտաքին քաղաքական ծառայության ներկայացուցիչ Պետեր Ստանոն, փոխանցում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Ավելի վաղ Իրանի արտգործնախարար Մոհամադ Զարիֆը հայտարարել էր, որ Լոնդոնը, Փարիզը և Բեռլինը իրանական միջուկային գործարքի «մնացորդները ծախել են» եվրոպական ավտոմոբիլների վրա մաքսատուրքեր չսահմանելու ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի խոստման դիմաց:

EU Doesn't Comment on Zarif’s Words that the EU 3 'Has Sold' the Nuclear Deal to Trump
The European Union refuses to comment on the statement of Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif that Britain, France and Germany ''sold the remains'' of the Iranian nuclear deal (JCPOA) in exchange for the promise of U.S. President Donald Trump not to impose duties on European cars.
''As for Minister Zarif’s remark regarding the 'Eurotrack', we do not comment… We are working to keep the deal because it is very important'',  EU foreign policy representative Peter Stano said at a press conference in Brussels on Thursday, news-front.info reports.
Earlier Thursday, Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif said that Britain, France and Germany had ''sold the remains'' of the Iranian nuclear deal in exchange for U.S. President Donald Trump’s promise not to impose duties on European cars.