Ամերիկյան ռազմակայանին Իրանի հարվածներից ԱՄՆ-ի 11 զինվորական Է տուժել
Իրաքի տարածքում տեղակայված Այն Էլ Ասադ ռազմակայանին հունվարի 8-ին Իրանի հարվածի հետեւանքով 11 ամերիկացի զինծառայողներ կոնտուզիայի են ենթարկվել: Հունվարի 16-ին այդ մասին հայտնել Է Defense One պորտալը, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին:
Պենտագոնում պորտալի աղբյուրների տվյալներով՝ տուժածներն այս շաբաթ տեղափոխվել են Գերմանիա՝ զինվորական հոսպիտալում հետազոտվելու համար: «Անխախտ վճռականություն» գործողության շտաբում, գործողություն, որն Իրաքում եւ Սիրիայում իրականացնում Է մի խումբ երկրներ՝ ԱՄՆ-ի գլխավորությամբ, ընդհանուր առմամբ հավաստել են հրատարակության աղբյուրների տեղեկատվությունը: «Ինչպես ավելի վաղ հայտարարվել Է, ԱՄՆ-ի ոչ մի զինծառայող չի սպանվել հունվարի 8-ին Այն Էլ Ասադ ռազմակայանի վրա Իրանի հարձակման ժամանակ: Այնուամենայնիվ, մի քանի զինվորականների օգնություն Է ցույց տրվել պայթյունից կոնտուզիայի ախտանիշների պատճառով, նրանց դեռեւս հետազոտում են»,- մեջբերում Է հրատարակությունը գործողության շտաբի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մայլս Քեգինսի խոսքը:

В США подтвердили, что 11 военнослужащих пострадали при ударе Ирана
Центральное командование США (CENTCOM) подтвердило, что 11 американских военных пострадали при обстреле Ираном баз в Ираке, передает РИА Новости.
Издание Defense One со ссылкой на военные источники в США ранее писало, что при обстреле 8 января пострадали 11 американских военных, у них есть подозрение на сотрясение головного мозга. Отмечалось, что военные эвакуированы в госпитали в Кувейте и Ландштуле в Германии для лечения сотрясения мозга и дальнейшего обследования.
"Ожидается, что эти военнослужащие вернутся в Ирак, когда их посчитают пригодными к несению службы", — заявил РИА Новости представитель CENTCOM капитан Билл Эрбан.
Иран обстрелял 8 января американские базы, выпустив по ним около 15 ракет, в ответ на убийство иранского генерала Касема Сулеймани 3 января в Багдаде.
По официальным данным, которые озвучивал и президент Дональд Трамп, и Пентагон, пострадавших среди военнослужащих США не было.