Չինաստանի բնակչության թվաքանակը գերազանցել է 1,4 միլիարդը
Չինաստանի բնակչության թվաքանակը, առանց Հոնկոնգ, Մակաո եւ Թայվան հատուկ վարչական շրջանների, 2019 թվականի վերջին ավելացել Է 4,67 միլիոնով՝ կազմելով ավելի քան 1,4 միլիարդ մարդ, հայտնում է ՉԺՀ-ի պետական վիճակագրական բյուրոն:
2018 թվականին Չինաստանի բնակչությունն ավելացել Էր 5,3 մլն մարդով:
2019 թվականին երկրում ծնվել է 14,65 մլն երեխա, իսկ ծնելիության գործակիցը հազար մարդու հաշվով կազմել է 10,48:
Նույն տարում Չինաստանում մահացել է 9,98 մլն մարդ, իսկ մահացության գործակիցը հազար մարդու հաշվով կազմել Է 7,14: Բնակչության բնական աճը կազմել է 3,34 մլն մարդ:
Տղամարդ բնակիչների թվաքանակը դարձել է 715,27 մլն, կին բնակիչներինը՝ 684,78 մլն: Բնակիչների ընդհանուր թիվը հասել է 1 միլիարդ 400 մլն 50 հազար:

Население Китая превысило 1,4 миллиарда человек
Численность населения Китая, не учитывая специальных административных районов Гонконг, Макао и Тайваня, к концу 2019 возросла на 4,67 миллиона человек, составив более 1,4 миллиарда, сообщает Государственное статистическое бюро КНР.
В 2018 году население Китая возросло на 5,3 миллиона человек. В 2019 году в стране насчитали 14,65 миллиона новорожденных, коэффициент рождаемости достиг 10,48 на тысячу человек, передает Корреспондент.
В этом же году в Китае умерли 9,98 миллиона человек, а коэффициент смертности достиг 7,14 на тысячу. Естественный прирост населения держится на уровне 3,34 на тысячу человек.