Լիբիայում հակամարտության կողմերը համաձայնել են լուծել նավթին առնչվող վիճելի հարցերը
Լիբիական ազգային բանակի հրամանատար Խալիֆա Հաֆթարը և Ազգային համաձայնության կառավարության ղեկավար Ֆայեզ Սարաջը Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ շփումների ժամանակ պատրաստակամություն են հայտնել կարգավորել նավթային ոլորտի խնդիրները Լիբիայում: Այս մասին հայտարարել է Գերմանիայի ԱԳ նախարար Հայկո Մաասը:
«Կանցլերը և ես վարչապետ Սարաջի և գեներալ Հաֆթարի հետ կանցլերի գրասենյակում բանակցությունների ժամանակ քննարկել ենք նավթին առնչվող հարցերը: Երկու կողմն էլ հայտարարել է, որ ընդհանուր առմամբ պատրաստ է լուծում գտնելու», - հայտարարել է ԱԳ նախարարը Լիբիայի հարցով Բեռլինում կայացած գագաթաժողովի արդյունքներով մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Նրա խոսքերով՝ համալիր հարցը գտնվում է բանակցությունների սեղանին և քննարկվելու է առաջիկա օրերի և շաբաթների ընթացքում:

Стороны конфликта в Ливии согласились решать спорные вопросы с нефтью
Командующий Ливийской национальной армией (ЛНА) Халифа Хафтар и премьер-министр правительства национального согласия (ПНС) Файез Саррадж в контактах с канцлером ФРГ Ангелой Меркель выразили готовность решить проблему нефтяной отрасли страны. Об этом, как передает РИА Новости, заявил министр иностранных дел Германии Хайко Маас.
"Канцлер и я в переговорах с премьер-министром Сарраджем и генералом Хафтаром перед переговорами здесь, в ведомстве канцлера, обсудили вопрос нефти. Обе стороны пояснили, что в целом готовы найти решение", - заявил он на пресс-конференции по итогам переговоров в Берлине.
По его словам, комплексный вопрос остается на столе переговоров и будет обсуждаться в грядущие дни и недели.