Ազգային ժողովի նախագահն ընդունել է Մեքսիկայի Կոնգրեսի Պատգամավորների պալատի Հայաստանի հետ բարեկամության պատգամավորական խմբի նախագահին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հունվարի 20-ին ընդունել է Մեքսիկայի Կոնգրեսի Պատգամավորների պալատի Հայաստանի հետ բարեկամության պատգամավորական խմբի նախագահ Ադոլֆո Տոռես Ռամիրեսին:
Ողջունելով հյուրին՝ Արարատ Միրզոյանը վստահություն է հայտնել, որ նրա այցը եւ Հայաստանում ունեցած շփումները կնպաստեն երկու երկրների հարաբերությունների հետագա զարգացմանը: ԱԺ նախագահը վստահություն է հայտնել, որ Հայաստանի եւ Մեքսիկայի միջեւ աշխարհագրական հեռավորությունը չի կարող խանգարել հարաբերությունների հետագա ջերմացմաը, որոնց մեջ մեծ դեր կարող են ունենալ միջխորհրդարանական հարաբերությունները: Արարատ Միրզոյանը նաեւ հույս է հայտնել, որ երկու երկրների խորհրդարանների բարեկամական խմբերի համատեղ աշխատանքները կօգնեն, որպեսզի Հայաստանի եւ Մեքսիկայի խորհրդարանների միջեւ շփումներն արդյունավետ լինեն ինչպես երկկողմ հարթությունում, այնպես էլ միջխորհրդարանական հարթակներում:
Արարատ Միրզոյանն ու Ադոլֆո Տոռես Ռամիրեսը խոսել են նաեւ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի մասին: ՀՀ ԱԺ նախագահը հույս է հայտնել, որ Մեքսիկայի խորհրդարանը կհամալրի այն խորհրդարանների շարքը, որոնք, պատմական արդարության սկզբունքից ելնելով, ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը, նաեւ շեշտել է, որ Հայաստանն իր միջազգային գործընկերներից ակնկալում է հավասարակշիռ դիրքորոշում Արցախի խնդրում:
Ադոլֆո Տոռես Ռամիրեսը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար եւ տեղեկացրել, որ աշխատանքներ են տարվում՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ուղղությամբ, ինչպես նաեւ խոստացել ջանքեր գործադրել, որպեսզի տեսանելի դառնա Արցախի Հանրապետությունում այս պահին տիրող իրավիճակը: Նա շեշտել է, որ իրավիճակի հանգուցալուծումը, անշուշտ, խաղաղությունն է: Ադոլֆո Տոռես Ռամիրեսն իր մեծագույն ցանկությունն է հայտնել, որպեսզի Մեքսիկայի եւ Հայաստանի միջեւ համագործակցությունն առավել խորանա եւ Արարատ Միրզոյանին հրավիրել է Մեքսիկա: «Կարծում եմ, որ Մեքսիկայի Պատգամավորների պալատի նախագահի այցը Հայաստան, ինչպես նաեւ Ձեր փոխադարձ այցը Մեքսիկա՝ պատմական առումով հարաբերությունների զարգացման նոր փուլ կարձանագրեն»,- նշել է Ադոլֆո Տոռես Ռամիրեսը:
Արարատ Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել մանրամասն տեղեկությունների համար՝ նշելով, որ սիրով Հայաստանում կհյուրընկալի իր մեքսիկացի գործընկերոջը եւ ինքն էլ սիրով կայցելի Մեքսիկա: «Ուրախությամբ լսեցի ձեր դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության եւ Լեռնային Ղարաբաղի հարցի շուրջ, կարծում եմ, որ լուրջ աշխատանքներ կան այս ուղղություններով, եւ ի վերջո կհաջողենք: Մեր օրակարգում նաեւ բազմաթիվ այլ հարցեր կան եւ վստահ եմ, որ Ձեր առաջնորդությամբ մեր խորհրդարանները կհաջողեն այս ուղղություններով եւս արդյունավետ աշխատանքներ ծավալել: Որպես ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ՝ մշտապես պատրաստ եմ աջակցել ձեր համատեղ նախաձեռնություններում»,- վստահեցրել է Արարատ Միրզոյանը:

Арарат Мирзоян принял председателя парламентской группы дружбы с Арменией Палаты депутатов Конгресса Мексики
20 января председатель НС А.Мирзоян принял председателя парламентской группы дружбы с Арменией Палаты депутатов Конгресса Мексики Адольфо Торреса Рамиреса.
А.Мирзоян, приветствуя гостя, выразил уверенность, что визит в Армению посодействуют дальнейшему развитию отношений двух стран. Спикер НС заметил, что географическая отдаленность РА и Мексики не помешает потеплению отношений, в которых весомую роль могут сыграть межпарламентские связи. Он также выразил надежду, что совместная работа групп дружбы позволит наладить продуктивные контакты между парламентами Армении и Мексики – как в двусторонней плоскости, так и на межпарламентских платформах.
А.Мирзоян и Адольфо Торрес Рамирес коснулись также признания  Геноцида армян и Карабахской проблемы. Спикер парламента Армении выразил надежду, что парламент Мексики пополнит ряды парламентов, признавших Геноцид армян исходя из принципа исторической справедливости, а также особо выделил, что РА ожидает от своих международных партнеров взвешенной позиции по Арцахской проблеме.
Адольфо Торрес Рамирес, поблагодарив за прием, сообщил о ведущейся в Мексике работе по признанию Геноцида армян, пообещал приложить усилия для представления нынешнего положения в Республике Арцах. Он подчеркнул, что развязка ситуации, безусловно, - мир. Парламентарий, выразив пожелание максимально углубить сотрудничество между Арменией и Мексикой, пригласил А.Мирзояна в свою страну. "Думаю, визит председателя Палаты депутатов Мексики, а также Ваш ответный визит в Мексику в историческом аспекте констатируют новый этап развития отношений", - подчеркнул г-н Рамирес.
А.Мирзоян, поблагодарив за подробную информацию, отметил, что радушно примет своего мексиканского коллегу в Армении и сам с удовольствием посетит Мексику. "С  удовлетворением воспринял вашу позицию по Геноциду армян и НК-проблеме; думаю, в этом направлении предстоит серьезная работа, которая в итоге увенчается успехом. В нашей повестке множество других вопросов и, убежден, вместе с Вами нашим парламентам удастся развернуть плодотворную деятельность также по этим векторам. Как Председатель НС всегда готов содействовать совместным инициативам", - заверил А.Мирзоян.