Ուզբեկստանը մտադիր է առաջիկայում սահմանափակվել ԵԱՏՄ դիտորդի կարգավիճակով
Ուզբեկստանի նախագահ Շավքաթ Միրզիևը հայտարարել է, որ Տաշքենդը մտադիր է առաջիկայում սահմանափակվել Եվրասիական տնտեսական միությունում դիտորդի կարգավիճակով: Այս մասին հայտնում է «Lenta.ru»-ն՝ հղում կատարելով «Коммерсантъ»-ին:
«Գիտեք, որ քաղաքական տեսանկյունից ոչ ոք մեր անկախությունը չի հանձնի, դա մեր ձեռքերում է և նախագահի ձեռքերում, ում ժողովուրդը վստահել է»,- ասել է Միրզիևը կազմակերպությունում երկրի կարգավիճակը որոշելու մասին խոսելիս:
Նա հիշեցրել է, որ Ուզբեկստանը ԵԱՏՄ-ի մեջ չի մտնում որպես անդամ պետություն: Ուզբեկստանի նախագահն ընդգծել է, որ հիմա ուզբեկական իշխանությունները «որպես դիտորդ» ուսումնասիրում են՝ արդյոք դա իրենց համապատասխանո՞ւմ է, թե՞ ոչ:
ԵԱՏՄ-ին անդամակցելու Ուզբեկստանի մտադրության մասին հոկտեմբերին հայտնել էր Ռուսաստանի Դաշնային խորհրդի խոսնակ Վալենտինա Մատվիենկոն: Նրա խոսքով՝ համապատասխան որոշումն անձամբ ընդունվել էր միջինասիական հանրապետության նախագահ Շավքաթ Միրզիևի կողմից:

Узбекистан определил статус страны в ЕАЭС
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиеев заявил, что Ташкент намерен в ближайшее время ограничиться статусом наблюдателя в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС). Об этом пишет ''Коммерсантъ'', передает ''Lenta.ru''
''Знайте, что с политической точки зрения никто не отдаст нашу независимость, это в ваших руках и в руках президента, которому доверился народ'', - рассказал Мирзиеев об определении статуса страны в организации.
Он напомнил, что Узбекистан не входит в ЕАЭС в качестве государства-участника. Президент подчеркнул, что сейчас узбекские власти изучают ''как наблюдатели'', ''подходит это нам или нет''.
В октябре о намерении Узбекистана присоединиться к ЕАЭС сообщила спикер Совета Федерации России Валентина Матвиенко. По ее словам, соответствующее решение было принято лично президентом среднеазиатской республики Шавкатом Мирзиеевым.