Թրամփը Գրետա Տունբերգին «շատ զայրացած» է համարում
ԱՄՆ նախագահը Wall Street Journal ամերիկյան պարբերականին հարցազրույց է տվել Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական համաժողվի շրջանակում, որտեղ ելույթ է ունեցել նաև շվեդ էկոակտիվիստ Տունբերգը:
«Ես իրականում նրա մասին ոչինչ չգիտեմ»,- պարբերականին ասել է Թրամփը՝ նշելով, որ աղջիկը «շատ զայրացած» է:
2018 թվականին Տունբերգը դպրոց դասի գնալու փոխարեն, սկսել է գալ շվեդական խորհրդարանի մոտ՝ իշխանություններից պահանջելով ուժեղացնել կլիմայի փոփոխությունների դեմ պայքարի միջոցառումները: Նրա նախաձեռնությունը վերածվել է ուրբաթօրյա կլիմայական գործադուլների միջազգային շարժման՝ FridaysForFuture:
Թրամփն ավելի վաղ արձագանքել էր ՄԱԿ ամբիոնից Տունբերգի ելույթին: Նա այդ ժամանակ նրան անվանել էր «շատ երջանիկ աղջիկ, որն ակնկալում է լուսավոր և հիասքանչ ապագա»: Ի պատասխան դրան՝ Տունբերգը այս արտահայտությունը ժամանակավորապես  դարձրել էր Twitter-յան իր էջի նկարագրությունը:
Time ամսագրի վարկածով ակտիվիստը դեկտեմբերին դարձել էր «Տարվա մարդ-2019»: Թրամփը քննադատել էր Տունբերգին «Տարվա մարդ-2019» ճանաչելը՝ էկոակտիվիստի հաղթանակն անվանելով «անհեթեթ»:

Трамп назвал Грету Тунберг "очень сердитой"
Президент США дал интервью американской газете Wall Street Journal на полях Всемирного экономического форума в Давосе, где Тунберг стала спикером. Мероприятие проходило с 21 по 24 января, передает РИА Новости.
"На самом деле я ничего о ней не знаю", — сказал Трамп газете, отметив, что она "очень сердитая".
Тунберг в 2018 году вместо учебы в школе стала приходить к шведскому парламенту с требованиями к властям усилить меры борьбы с изменением климата. Ее инициатива превратилась в международное движение пятничных климатических забастовок — FridaysForFuture.
Ранее Трамп отреагировал на выступление Тунберг с трибуны ООН. Тогда он назвал ее "очень счастливой девочкой, которая предвкушает светлое и прекрасное будущее". В ответ на это Тунберг временно сделала эту фразу описанием своего профиля в Twitter.
В декабре активистка стала "Человеком года-2019" по версии журнала Time. Главный редактор Time, комментируя этот выбор, отметил, что девочка стала самой молодой личностью, получившей это звание за 92-летнюю историю. Трамп раскритиковал признание Тунберг "Человеком года-2019", назвав победу экоактивистки "нелепой".