ՖԻԴԵ-ն որակազրկել է Sivas Buruciye-ի թուրք կազմակերպիչին, որը Հայաստանի չեմպիոնին խնդրել էր հրաժարվել մասնակցությունից
Topsports.am
Շախմատի կանանց Հայաստանի քառակի չեմպիոն, գրոսմայստեր Մարիա Գևորգյանը պատմել է, թե ինչ հանգուցալուծում է ստացել ադրբեջանցիների պահանջով Թուրքիայում 2019թ․ օգոստոսին անցկացված մրցաշարին իր չմասնակցելու հետ կապված միջադեպը:
«ՖԻԴԵ-ն որակազրկել է Sivas Buruciye միջազգային մրցաշարի կազմակերպիչ, թուրք Մուսթաֆա Էրօգլուին 1 տարով: Նա չի կարողանա մրցաշարեր կազմակերպել: Բայց ամբողջ խնդիրն այն է, որ միայն կազմակերպիչն է որակազրկվել, իսկ ադրբեջանցի շախմատիստը, որն այդպիսի պահանջով էր հանդես եկել՝ ոչ:
Շախմատի Հայաստանի ֆեդերացիան ևս գտնում է, որ պետք է պատժվի նաև այդպիսի պահանջով հանդես եկած շախմատիստը: Այս հարցին դեռևս ժամանակ չեմ ունեցել անդրադառնալ զբաղվածության պատճառով, բայց հետևողական ենք լինելու, որ բոլորը ստանան իրենց պատիժը այս միջադեպի կապակցությամբ»,- պատմել է Մարիա Գևորգյանը NEWS.am Sport-ի թղթակցին:
Հիշեցնենք, որ Մարիա Գևորգյանին Sivas Buruciye Сhess Open-2019 միջազգային մրցաշարին մասնակցելու հրավեր ուղարկելուց օրեր անց մրցաշարի կազմակերպիչ թուրք Մուսթաֆա Էրօգլուն խնդրել էր հրաժարվել մասնակցությունից ադրբեջանցի շախմատիստների պահանջով: Այդ թվում թուրք կազմակերպիչը հրաժարվել էր Հայաստանի ներկայացուցչի մասնակցության ծախսերը հոգալ:

Armenia’s chess champion Maria Gevorgyan said the FIDE had banned organizers of  Sivas Buruciye international tournament hosted by Turkey after the scandal involving her and Azerbaijani delegate.
Back in 2019 Maria Gevorgyan received an invitation to participate in the tournament, but several days later got a letter from the organizer Mustafa Eroglu who told her that her ticket and accommodation had been canceled as the Azerbaijani delegates refused to participate in the tournament if she did.
“FIDE has banned Mustafa Eroglu, the organizer of the Sivas Buruciye international tournament. He will no longer be able to organize tournaments. The problem is that the organizer was banned, but Azerbaijani chess player who put forward the demand was not,” she said in an exclusive interview with NEWS.am Sport.
“The Armenian chess federation also believes that the chess player who had put forward such a demand has to be punished, but I was too busy to deal with the matter. However, we will be consistent, and everyone will be punished over this incident”.