Շվեյցարիան թողարկել է աշխարհում ամենափոքր ոսկեդրամը՝ Էյնշտեյնի պատկերով
Շվեյցարիայում թողարկել են աշխարհում ամենափոքր ոսկեդրամը՝ երեք միլիմետրից պակաս տրամագծով, դրա վրա պատկերված է Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Ալբերտ Էյնշտեյնը՝ լեզուն հանած: Այդ մասին հունվարի 23-ին հայտնել է Associated Press գործակալությունը:
Շվեյցարիայի դրամահատարանը (Swissmint) նշել է, որ ոսկեդրամի տրամագիծը 2,96 միլիմետր է, քաշը՝ 0,063 գրամ, արժողությունը՝ մեկ քառորդ շվեյցարական ֆրանկ (0,26 դոլար):
Թողարկվել է ընդամենը 999 այդպիսի մետաղադրամ, դրանք կվաճառվեն 199 շվեյցարական ֆրանկով (մոտավորապես 185 եվրոյով)՝ հատուկ խոշորացնող ապակիով, որը թույլ կտա տեսնել էյնշտեյնի դեմքը, հաղորդել է «Ինտերֆաքս»-ը:

Швейцария выпустила самую маленькую в мире золотую монету с показывающим язык Эйнштейном
В Швейцарии выпустили самую маленькую в мире золотую монету диаметром меньше трех миллиметров, на ней изображен показывающий язык лауреат Нобелевской премии по физике Альберт Эйнштейн, сообщает в четверг агентство Associated Press, передает Интерфакс.
Монетный двор Швейцарии (Swissmint) уточнил, что ее диаметр - 2,96 мм, вес - 0,063 грамма, достоинство - четверть швейцарского франка (0,26 доллара или почти 16 рублей).
При этом таких монет выпустили всего 999, продаваться они будут по 199 швейцарских франков (примерно 185 евро) вместе со специальным увеличительным стеклом, которое позволит рассмотреть лицо Эйнштейна.