Չիլիում արտակարգ դրություն է հայտարարված հեղեղումների պատճառով
Չիլիի նախագահ Սեբաստիան Պինիերան երեքշաբթի երկրում արտակարգ դրության ռեժիմ հայտարարեց՝ հյուսիսային շրջաններում տեղի ունեցող հեղեղումների պատճառով:
«Հնարավոր է՝ անձրևները շարունակվեն: Այդ է պատճառը, որ մենք ցանկանում ենք հատուկ միջոցներ ձեռք առնել: Ուստի ես հատուկ ռեժիմ եմ հայտարարում այդ շրջաններում, որպեսզի հնարավորություն ունենամ այնտեղ ուղարկել հնարավոր բոլոր ռեսուրսները՝ տուժածներին օգնություն ցույց տալու նպատակով», - ասել է նախագահը 24 Oras հեռուստատեսության եթերում:
Նշենք, որ հորդառատ անձրևները Չիլիում սկսվել են հունվարի կեսերից: Արդեն հայտնել են մեկ զոհի և մի քանի անհետ կորածների մասին: Վնասվել և ավիրվել է ավելի քան 100 տուն: Որոշ բնակավայրերում իրականացվել է մարդկանց տարհանում:

Президент Чили объявил чрезвычайное положение на севере страны из-за наводнений
Президент Чили Себастьян Пиньера объявил во вторник о введении чрезвычайного положения из-за наводнения в пяти коммунах в регионе Атакама, расположенном на севере страны, передает ТАСС.
"Возможно, дожди продолжатся, поэтому мы хотим принять специальные меры. В связи с этим я объявляю режим катастрофы в этих коммунах, чтобы иметь возможность направить туда все ресурсы для помощи пострадавшим", - сказал он в эфире телеканала 24 Oras.
Проливные дожди, которые привели к разливу рек и сходу оползней, начались в регионе в середине января. "К сожалению, погиб один человек. И все еще есть люди, пропавшие без вести", - сказал Пиньера.
Стихией повреждены или уничтожены около 100 домов. В некоторых населенных пунктах проводилась эвакуация.