Էրդողանն արձագանքել է ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու մասին Մակրոնի հայտարարությանը
Թուրքիայի նախագահ, իշխող «Արդարություն և զարգացում» (ԱԶԿ-AKP) կուսակցության նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենք ընդունելու վերաբերյալ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հայտարարությանը, հայտնում է Ermenihaber
Թուրքիայի նախագահը, հերթական անգամ փորձելով ցույց տալ, որ Հայոց ցեղասպանության մեջ Թուրքիային մեղադրողների պատմությունը ևս մաքուր չէ, ասել է. «Ալժիր կատարածս այցի ընթացքում նախագահ Աբդուլմեջիդ Թեբբուն ինձ ասաց, որ Ֆրանսիան կոտորել է իր հայրենակիցներից 5 միլիոնին»:
Ապա Էրդողանը ևս մեկ անգամ նշելով, որ իրենք պահանջում են բացել բոլոր արխիվները, ասել է. «Ֆրանսիայի նախագահն այս բաները չգիտի, նրան պետք է այս ամենի մասին պատմենք»:
Օրերս Մակրոնը մասնակցել էր Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի կողմից կազմակերպվող ամենամյա ընթրիքին: Միջոցառման ընթացքում ելույթ ունենալիս, Մակրոնը հայտնել էր, որ Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու ուղղությամբ իրավական աշխատանքներ են տարվում:

Президент Турции ответил на заявление Макрона о криминализации отрицания Геноцида армян
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган прокомментировал заявление президента Франции Эммануэля Макрона касательно криминализации отрицания Геноцида армян, передает Panorama.am.
Президент Турции, попытавшись в очередной раз вновь продемонстрировать, что история обвинителей Турции в совершении Геноцида армян не столь чиста, отметив: "В ходе моего визита в Алжир президент Абдельмаджид Теббун сказал мне, что Франция совершила погромы 5 миллионов его соотечественников".
Затем Реджеп Тайип Эрдоган вновь отметил, что они требуют открыть все архивы, подчеркнув: "Президент Франции не знает этого, мы должны рассказать ему обо всем этом".
Президент Франции Эммануэль Макрон вечером 29 января на ежегодном ужине, организованном Координационным советом армянских организаций Франции (CCAF), коснулся также криминализации отрицания Геноцида армян, указав, что по данному вопросу проведены обсуждения, работа продолжается и необходимо найти правовой путь.