Մի շարք ավիաընկերություններ աստիճանաբար սահմանափակում են չվերթները Չինաստանից. ՀՀ ԱԳՆ
Չինաստանի տարածքում գտնվող քաղաքացիներին օդակայան մեկնելուց առաջ անհրաժեշտ է նախօրորք կապվել տվյալ ավիաընկերության հետ՝ ճշտելու թռիչքի իրականացման մասին տեղեկություները։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ ԱԳՆ-ն։
«Ինչպես հայտնում են ՉԺՀ-ում ՀՀ դեսպանությունից, հաշվի առնելով Չինաստանում կորոնավիրուսի տարածման հետ կապված իրավիճակը, մի շարք միջազգային ավիաընկերություններ աստիճանաբար սահմանափակում են չվերթները Պեկինից և Չինաստանի այլ քաղաքներից։ Չինաստանի տարածքում գտնվող քաղաքացիներին օդակայան մեկնելուց առաջ անհրաժեշտ է նախօրորք կապվել տվյալ ավիաընկերության հետ՝ ճշտելու թռիչքի իրականացման մասին տեղեկություները։
Փետրվարի 1-ին մի խումբ ՀՀ քաղաքացիների գրանցումը Ural Airlines ավիաընկերության տոմսերով մերժվել է։ Միաժամանակ մերժվել է մի շարք այլ երկրների քաղաքացիների գրանցումը տվյալ չվերթին: Չվերթի ավիատոմսերը փոխհատուցվել են:
ՉԺՀ-ում ՀՀ դեսպանությունը խորհուրդ է տվել ՀՀ քաղաքացիներին տեղափոխվել մոտակա քաղաք՝ որտեղից հնարավոր կլինի այլ ավիաուղիներով թռիչք կատարել Հայաստան՝ նախօրոք ճշտելով տվյալ ավիաընկերության կարգավորումները։
Դեսպանության և ՀՀ ԱԳՆ կողմից քայլեր են ձեռնարկվում նման զարգացումները կանխելու ուղղությամբ: Միևնույն ժամանակ տեղեկացնում ենք, որ դեսպանությունն անընդհատ կապի մեջ է Չինաստանում գտնվող և իրենց մասին հայտնած բոլոր ՀՀ քաղաքացիների հետ և արձագանքում է բոլոր հարցադրումներին»,-նշված է հայտարարության մեջ։

Armenia MFA on Ural Airlines Rejection of Armenian Citizens
Before going to the airport, citizens in China need to contact the particular airline company in advance in order to specify information regarding the particular flight. This is stated in the statement issued by the Ministry of Foreign Affairs of ArmeniaNews.am reports..
"As reported the Embassy of Armenia in China, taking into consideration the coronavirus situation in China, several international airline companies are gradually restricting flights from Beijing and other cities across China. Before going to the airport, citizens in China need to contact the particular airline company in advance in order to specify information regarding the particular flight.
The Embassy of Armenia in China has advised citizens of Armenia to move to a nearby city from where they can fly to Armenia after specifying the regulations of the particular airline company.
The embassy and the Ministry of Foreign Affairs of Armenia are taking steps to prevent such developments. The Ministry of Foreign Affairs also reports that the embassy is constantly in contact with all citizens of Armenia who are in China and have informed about them and responds to all questions," the statement reads.