Մի շարք ավիաընկերություններ աստիճանաբար սահմանափակում են չվերթները Չինաստանից. ՀՀ ԱԳՆ
Չինաստանի տարածքում գտնվող քաղաքացիներին օդակայան մեկնելուց առաջ անհրաժեշտ է նախօրորք կապվել տվյալ ավիաընկերության հետ՝ ճշտելու թռիչքի իրականացման մասին տեղեկություները։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ ԱԳՆ-ն։
«Ինչպես հայտնում են ՉԺՀ-ում ՀՀ դեսպանությունից, հաշվի առնելով Չինաստանում կորոնավիրուսի տարածման հետ կապված իրավիճակը, մի շարք միջազգային ավիաընկերություններ աստիճանաբար սահմանափակում են չվերթները Պեկինից և Չինաստանի այլ քաղաքներից։ Չինաստանի տարածքում գտնվող քաղաքացիներին օդակայան մեկնելուց առաջ անհրաժեշտ է նախօրորք կապվել տվյալ ավիաընկերության հետ՝ ճշտելու թռիչքի իրականացման մասին տեղեկություները։
Փետրվարի 1-ին մի խումբ ՀՀ քաղաքացիների գրանցումը Ural Airlines ավիաընկերության տոմսերով մերժվել է։ Միաժամանակ մերժվել է մի շարք այլ երկրների քաղաքացիների գրանցումը տվյալ չվերթին: Չվերթի ավիատոմսերը փոխհատուցվել են:
ՉԺՀ-ում ՀՀ դեսպանությունը խորհուրդ է տվել ՀՀ քաղաքացիներին տեղափոխվել մոտակա քաղաք՝ որտեղից հնարավոր կլինի այլ ավիաուղիներով թռիչք կատարել Հայաստան՝ նախօրոք ճշտելով տվյալ ավիաընկերության կարգավորումները։
Դեսպանության և ՀՀ ԱԳՆ կողմից քայլեր են ձեռնարկվում նման զարգացումները կանխելու ուղղությամբ: Միևնույն ժամանակ տեղեկացնում ենք, որ դեսպանությունն անընդհատ կապի մեջ է Չինաստանում գտնվող և իրենց մասին հայտնած բոլոր ՀՀ քաղաքացիների հետ և արձագանքում է բոլոր հարցադրումներին»,-նշված է հայտարարության մեջ։

Ряд авиакомпаний постепенно ограничивает рейсы из Пекина и других городов Китая: МИД Армении
Находящимся на территории Китая гражданам перед отбытием в аэропорт необходимо заранее связаться с данной авиакомпанией для уточнения информации о полете. Как передает News.am, с таким заявлением выступил МИД Армении.
"Как сообщает посольство Армении в КНР, принимая во внимание ситуацию, связанную с распространением коронавируса, ряд авиакомпаний постепенно ограничивает рейсы из Пекина и других городов Китая. Находящимся на территории Китая гражданам перед отбытием в аэропорт необходимо заранее связаться с данной авиакомпанией для уточнения информации о полете.
Посольство Армении в КНР рекомендует гражданам Армении перебраться в ближайший город, из которого будет возможно вылететь в Армению, предварительно уточнив информацию с данной авиакомпанией.
Посольство и МИД Армении предпринимают шаги в направлении предотвращения подобных развитий. В то же время сообщает о том, что посольство находится на постоянной связи со всеми гражданами Армении, сообщившими о том, что они находятся в Китае, и реагирует на все запросы", - отмечается в заявлении.