Էրդողանին հորդորել են այցելել Ղրիմ
ՌԴ պետդումայի միջազգային հարցերով հանձնաժողովի փոխնախագահ Նատալյա Պոկլոնսկայան կոչ է արել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին այցելել Ղրիմ:
Պոկլոնսկայան այսպես է մեկնաբանել Էրդողանի խոսքերն այն մասին, որ Անկարան չի ճանաչում Ղրիմի միացումը Ռուսաստանին և շարունակում է հետևել Ղրիմի թաթարների հետ կապված իրավիճակին:
«Տարօրինակ է, որ պարոն Էրդողանը Ղրիմը ռուսական չի ճանաչում: Ով ով, բայց նա պետք է հիշի, որ 1783 թվականին թերակղզին մտել է Ռուսական կայսրության կազմի մեջ: Ու եթե նա կասկածում է այն հարցի շուրջ, թե ումն է Ղրիմը, թող այցելի մեզ»,- ՌԻԱ Նովոստիի հետ զրույցում ասել է Պետդումայի փոխնախագահը:
«Քաջություն հավաքելով և գալով Ղրիմ` նա կտեսնի, որ մենք այստեղ Մորդորում չենք ապրում, մեզ ոչ ոք ինքնաձիգներով չի վախեցնում և չի սպառնում տանկերի տակ գցել: Մենք արդեն վաղուց է, ինչ Ռուսաստան ենք: Ավելի ճիշտ, երբեք չենք էլ դադարել Ռուսաստան լինել: Եվ ինչպե՞ս կարող է հարևանը դա չիմանալ»,- հավելել է Պոկլոնսկայան:

Эрдогана призвали посетить Крым
Заместитель председателя комитета Госдумы по международным делам Наталья Поклонская призвала президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана посетить Крым.
Так она прокомментировала слова турецкого лидера о том, что Анкара не признает воссоединение Крыма с Россией и продолжает следить за положением крымских татар.
"Странно, что господин Эрдоган не признает Крым российским. Вот кто-кто, а он-то должен помнить, что в апреле 1783 года полуостров вошел в состав Российской империи. И если он сомневается в ответе на вопрос "Чей Крым?" - пусть приезжает к нам", - сказала Поклонская РИА Новости.
"Набравшись смелости и приехав в Крым, он увидит, что мы тут не в Мордоре живем: никто нас автоматчиками не пугает и танками передавить не грозится. Мы уже давно Россия. Точнее, ей и не переставали быть. И как соседу этого не знать?" - заключила Поклонская.