Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է ՏՏ ոլորտի ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հանդիպել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ:
Նախագահ Սարգսյանը կարևորել է նորագույն տեխնոլոգիաների զարգացումը՝ նշելով, որ անհրաժեշտ է համատեղել բոլոր ջանքերը Հայաստանը դարձնելու ժամանակակից տեխնոլոգիաների երկիր: Այս համատեքստում ներկայացնելով Հայաստանում տեխնոլոգիաների և գիտության զարգացմանն ուղղված՝ ATOM (Advanced Tomorrow) նախագահական նախաձեռնությունը՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ երեք մասից կազմված այս ծրագրի նպատակն է Հայաստան բերել տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում առաջատար ընկերություններ՝ զբաղվելու արհեստական բանականության, մաթեմատիկական մոդելավորման, մեքենայական ուսուցման ոլորտների զարգացմամբ և կրթական ծրագրերի իրականացմամբ։ Նախագահը տեղեկացրել է, որ շուրջ երկու տասնյակ կազմակերպությունների հետ արդեն իսկ ձեռք է բերվել նախնական պայմանավորվածություն:
Նախագահն անդրադարձել է նաև այս տարի Հայաստանում անցկացվելիք «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ին, որը մասնավորապես նվիրված է լինելու արհեստական բանականությանն ու աշխարհաքաղաքականությանը, ինչպես նաև Horasis-China միջազգային համաժողովին, որի շրջանակում Հայաստան կայցելեն մի քանի տասնյակ չինական ընկերություններ:
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ներկայացուցիչները կարևորել են նախագահի հետ հանդիպումը, նրա աջակցությունը Հայաստանում նոր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման գործում, նշել, որ պատրաստ են համագործակցել և հանդես գալ առաջարկներով:

Армен Саркисян встретился с представителями ИТ-компаний
Президент Республики Армения Армен Саркисян встретился с представителями компаний сферы информационных технологий. Об этом сообщили в управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении.
Президент Саркисян отметил важность развития новейших технологий, отметив, что необходимо объединить все усилия, чтобы превратить Армению в страну современных технологий. Представляя в этом контексте президентскую инициативу ATOM (Advanced Tomorrow), направленную на развитие технологий и науки в Армении, президент Саркисян отметил, что цель этой программы, состоящей из трех частей - привезти в Армению ведущие компании в сфере информационных и высоких технологий, чтобы заняться развитием сфер искусственного интеллекта, математического моделирования, машинного обучения и реализацией образовательных программ. Президент сообщил, что с около двумя десятками организаций уже достигнута предварительная договоренность об их участии в проекте.
Президент коснулся также и предстоящего в этом году в Армении "Армянского саммита мыслей", который, в частности, будет посвящен искусственному интеллекту и геополитике, а также международной конференции "Horasis-China", в рамках которой Армению посетят несколько десятков китайских компаний.
Представители сферы информационных технологий отметили важность встречи с президентом, его содействия в деле развития сферы новых технологий в Армении и отметили, что готовы сотрудничать и выступать со своими предложениями.