Ռուսաստանն ու Բելառուսը պայմանավորվել են 2020թ.-ի գազի և նավթի մատակարարման շուրջ
Ռուսաստանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Դմիտրի Կոզակը հայտարարել է, որ Մոսկվան ու Մինսկը պայմանավորվել են 2020 թվականի գազի և նավթի մատակարարման շուրջ, հաղորդում է vesti.ru-ն
Երկու երկրների ղեկավարների բանակցությունների արդյունքում որոշվել է, որ Բելառուսը Ռուսաստանից նավթ և գազ կստանա 2019 թվականի պայմաններով:
Բացի այդ, Մինսկին նավթի մատակարարումն իրականացվելու է նույն առևտրային հիմունքներով, քանի որ երկրներն ունեն ընդհանուր շուկա. խնդիրը միայն հակասությունները վերացնելն է:
2019-ին Մոսկվան Մինսկին գազ էր մատակարարում հազար խորանարդ մետրի դիմաց 127 դոլարով: Հատկանշական է, որ այդ գինը երկարաձգվել է միայն 2020 թվականի առաջին երկու ամիսների համար:
Դմիտրի Կոզակի խոսքով՝ Ռուսաստանի կառավարությունը կաջակցի բելառուս սպառողների և Ռուսաստանում նավթարտադրողների միջև համաձայնագրերի ձեռքբերմանը: Նա նաև նշել է, որ Մոսկվան այսօր չի կարող կտրուկ փոխել նավթային արդյունաբերությունը կարգավորելու պայմանները, քանի որ նավթի գները սահմանվում են շուկայի կողմից և վարչական մեխանիզմներով չեն կարգավորվում:

Россия и Беларусь договорились о поставках газа и нефти на 2020 год
Заместитель главы администрации президента России Дмитрий Козак рассказал, что Москва и Минск договорились о поставках газа на 2020 год. По итогам переговоров лидеров двух государств решено, что Белоруссия будет получать его на условиях 2019 года, передает vesti.ru
Кроме того, поставки нефти Минску будут осуществляться на прежней коммерческой основе, поскольку у стран общий рынок, существует задача устранить противоречия. Козак отметил, что нефть будет продаваться на белорусском рынке по той же цене, что и на российском - без отличий.
В 2019 году Москва поставляла Минску газ по цене в 127 долларов за тысячу кубометров. Стоит отметить, что данная стоимость продлена только на первые два месяца 2020 года.
По словам Дмитрия Козака, правительство России будет оказывать содействие достижению соглашений с белорусскими потребителями и производителями нефти в российском государстве. Заместитель главы администрации президента отметил, что Москва не может сегодня резко поменять условия регулирования нефтяной отрасли, поскольку цены на сырую нефть формируются рынком, при этом административно не регулируются.