Թրամփը խոստացել է ստեղծել աշխարհում «ամենահզոր միջուկային ուժերը»
Ռուսաստանի և Չինաստանի հետ սպառազինությունների վերահսկողության մասին պայմանագրի բացակայության դեպքում Միացյալ Նահանգները կստեղծեն աշխարհում ամենահզոր միջուկային ուժերը, հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը:
«Այժմ և՛ Ռուսաստանը, և՛ Չինաստանը միաժամանակ ցանկանում են մեզ հետ բանակցություններ վարել, որպեսզի դադարեցնեն միլիարդավոր դոլաներ ծախսել միջուկային զենքի վրա: Սակայն միակ ճանապարհը, քանի դեռ մենք չունենք այդ համաձայնագիրը, աշխարհում ամենահզոր միջուկային ուժեր ստեղծելն է», - հայտարարել է նա նահանգապետերի հետ հանդիպմանը:
Ռազմավարական հարձակվողական սպառազինության հետագա կրճատման և սահմանափակման վերաբերյալ պայմանագրի գործողությունը դադարում է 2021 թվականին և ԱՄՆ-ը դեռ չի որոշել երկարաձգելու է այն, թե ոչ:

Трамп пообещал создать "самые мощные" ядерные силы в мире
В отсутствие договоров о контроле над вооружениями с Россией и Китаем Соединенные Штаты будут создавать "самые мощные" ядерные силы в мире. Об этом, как передает РИА Новости, заявил президент США Дональд Трамп.
"Сейчас и Россия, и Китай одновременно хотят вести с нами переговоры, чтобы остановить безумную трату миллиардов и миллиардов долларов на ядерное оружие. Но единственный путь, пока у нас нет этого соглашения, единственное, что я могу сделать, - это создать самые мощные ядерные силы в мире", - сказал он на встрече с губернаторами.
Срок действия Договора о мерах по дальнейшему сокращению и ограничению стратегических наступательных вооружений (СНВ-3) истекает в начале 2021 года, и США пока не определились, намерены ли они его продлевать.